استخر شیشه ای

استخرها شیشه ای را میتوان در فضاهای مختلفی از قبیل آپارتمان‌ تا ویلا اجرا کرد . استخرها بر اساس مصالحی که در ساخت آنها به کار می‌روند به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که هر یک روش اجرا و طراحی خاص خود را دارند . استخر شیشه ای از جمله استخرهایی است که نحوه طراحی و ساخت خاص خود را دارد. با این مدل استخر شما میتوانید نمای ویلای خود را زیباتر و خاص تر کنید . شما قادر هستید از انواع مدل های دیوار سبز برای زیبا سازی اطراف دیوار نیز استفاده کنید .

استخر شیشه ای

استخر-شیشه-ای-در-ویلا

استخر شیشه ای نسل جدیدی از شیشه بالکن ها می باشد که به عنوان پوششی اطراف استخر را محاصره می کند تا در هنگام گرما به صورت تاشو از این محیط حس خوبی را دریافت کنید . در استخر شیشه‌ ای بخش زیادی از استخر به ‌وسیله شیشه طراحی میشود و یک حفاظ با شیشه دور استخر کشیده میشود .

استفاده از شیشه برای کف استخر نیز زیبایی این محیط را افزایش میدهد . دلیل این جذابیت را می‌توان در انعکاس نور و ایجاد تلالو حاصل از بازتابش نور در استخر دانست . حتی این نور حاصله از شیشه استخر حس خطر و افزایش زیبایی بصری را در اختیار افراد ساکن در خانه قرار میدهد . استخر به خاطر استایل های خاص اش میتواند محیط ویلا شما را زیبا تر کند . شیشه استخر باید از شیشه‌ هایی با مقاومت بالا در برابر فشار آب و تحمل بالایی در برابر وزن افراد همراه با آب را داشته باشد.

مصالح استخر شیشه ای

شیشه به عنوان مصالح اصلی در ساخت این استخر ها است . نقش بسیار مهمی در ماندگاری و کیفیت استخر خواهد داشت و از این رو باید در انتخاب نوع مناسب همه جوانب کار را در نظر گرفت. برای نصب و اجرای استخر شیشه ای از شیشه لمینت یا سکوریت با ضخامت‌های متفاوت استفاده می‌شود.

این شیشه‌ها توان و تحمل بالایی در برابر ضربه و فشار زیاد را دارند. به همین دلیل به راحتی می‌توان با نصب در دیواره‌ها و یا کف فشار وارده را تحمل کرد. برای افزایش جلوه و زیبایی بیشتر از شیشه ای طرح دار نیز به وفور استفاده می‌شود.

در هر صورت شیشه مخصوص استخر باید دارای ضخامت خاصی باشد تا متناسب با مقاومت آن نیز افزایش یابد. از شیشه نشکن و سکوریت می‌توان به‌عنوان شیشه مخصوص استخر نام برد که دارای مقاومت مکانیکی بالایی هستند؛ که از امنیت بالاتری نسبت به سایر شیشه‌های معمولی برخوردار می‌باشند.

بهترین شیشه مورد استفاده برای استخر شیشه ای ، سکوریت سوپر کلیر (شفاف) 8 میل است . شیشه سکوریت استخر، مقاوم در برابر ضربه است و تا حد مشخصی، در برابر ضربه مقاوم است. شیشه سکوریت استخر می‌تواند به صورت تاشو باز و بسته شود و بتوان در فصول سرد و گرم از استخر استفاده کرد.

مدلهای مختلف استخر شیشه ای

قبل از پرداخت به نحوه ساخت این فضا بد نیست نگاهی به انواع آن داشته باشیم. بر اساس اینکه شیشه به چه مقدار و در کدام قسمت ساخت استخر استفاده می‌شود می‌توان استخرهای شیشه ای را در چند دسته زیر قرار داد.

کف شیشه

استخرها امروزه طراحی‌های پیچیده‌تری به خود می‌گیرند. چگونگی ساخت استخرهای شیشه ای در طبقات بالا و یا استخرهایی که از سازه اصلی بیرون زده‌اند نیز می‌تواند متفاوت باشد. بسیاری از طراحان برای خاص‌تر نشان دادن نسبت به ساخت کف استخر از شیشه اقدام می‌کنند. ساخت این استخرهای شیشه ای که در ارتفاعی بالاتر از زمین قرار گرفته‌اند هم باعث صرفه جویی در مصرف فضا می‌شوند و هم یک فضا با نورپردازی خاص را در این فضا ایجاد می‌کنند.

دیوار شیشه

بر اساس طراحی استخر گاهی لازم خواهد شد که یکی از دیواره‌های استخر را به طور کامل به صورت شیشه ای اجرا کرد. این دیواره شیشه ای در لبه بالایی فاقد قاب است. اجرای دیوار شیشه ای باعث نورپردازی بهتر داخلی این فضا میشود و زیبایی آن را افزایش میدهد .

از طرفی هم در بعضی استخرهایی که دارای استخرهایی کوچک‌تر برای کودکان نیز هستند، استخرهای کوچک‌تر از طریق دیواره‌های شیشه ای با استخر اصلی در ارتباط هستند.

شیشه پنجره ای

گاهی به منظور نورپردازی بهتر داخل استخر و همچنین ارتقای سطح زیبایی آن، چند کادر شیشه ای و به اصطلاح پنجره‌ای را در ضلع‌های استخر اجرا کرد. تعبیه کردن این پنجره‌های شیشه ای در بدنه استخر علاوه بر زیباتر کردن آن موجب کاهش قابل توجه در هزینه‌های ساخت استخر می‌شود. معمولاً برای پنجره‌های شفاف به طول کمتر از 4 متر با ارتفاع آب کمتر از 1.5 متر از شیشه و برای ابعاد بزرگ‌تر از آکریلیک استفاده می‌شود .

تمام شیشه

4 ضلع و حتی کف این نوع از استخر‌ها از شیشه ساخته می‌شود. چگونگی ساخت این نوع از استخرهای شیشه ای باعث شده است که از نظر زیباشناختی یک سر و گردن از سایر استخرهای غیر شیشه ای بالاتر باشند. با توجه به کاملاً شیشه ای بودن، فرد به داخل استخر کاملاً دید دارد. این نوع از استخرها را در هر اندازه و شکلی می‌توان پیاده کرد.

آب بندی استخر

در ساخت استخر مسئله مهم و حائز اهمیت آبندی استخر شیشه ای می باشد. آبندی استخر باید به گونه ای انجام شود که استخر بعد از انجام ایزولاسیون دچار نشتی و کم شدن آب نگردد. برای آبندی شیشه استخر می توان از انواع چسب های مخصوص سنگ آنتک و چسب های خمیری- پودری استفاده نمود باید چسب آبندی استخر شیشه ای دارای کیفیت بسیار بالایی باشد تا بتواند مقابل نشتی آب را بگیرد.

برای آب بندی شیشه استخر در صورتی که نیازی به نصب کاشی و سیمانکاری نباشد . مایع چسب را با آب مخلوط کرده و به کف و دیواره های استخر بمالید . بعد از حدود 12 ساعت که آب بندی استخر خشک شد برای اطمینان از آب بندی شدن کف و دیواره ها را آب بگیرید . این کار باعث میشود شما دیگر اطمینان داشته باشید که هیچ نشتی از هیچ قسمت به وجود نمیاید . در صورتی که نیاز به کاشی کاری و سیمان کشی باشد ابتدا باید کف و دیواره های استخر ایزوگام شده و سپس سیمان کاری و کاشی کاری انجام شود. آب بندی شیشه استخر موجب می شود تا طول عمر شیشه استخر افزایش بسیار زیادی داشته باشد.

قیمت استخر

برای آب بندی شیشه استخر در صورتی که نیازی به نصب کاشی و سیمان کاری نباشد . مایع چسب را با آب مخلوط کرده و به کف و دیواره های استخر بمالید. بعد از حدود 12 ساعت که آب بندی استخر خشک شد برای اطمینان از آب بندی شدن کف و دیواره ها را آب بگیرید ، تا از نشتی نکردن و انجام فرایند کامل آب بندی مطمئن شوید. در صورتی که نیاز به کاشی کاری و سیمان کشی باشد ابتدا باید کف و دیواره های استخر ایزوگام شده و سپس سیمان کاری و کاشی کاری انجام شود. آب بندی شیشه استخر موجب می شود تا طول عمر شیشه استخر افزایش بسیار زیادی داشته باشد.

نحوه ساخت استخر شیشه ای

استخرهای شیشه ای انواع مختلفی دارند و متعاقباً نحوه طراحی و ساخت هر یک نیز متفاوت خواهد بود. به طور کلی بررسی فضای مورد نظر آن بسیار اهمیت دارد . متخصص باید تعیین کند این فضا قابلیت اجرا را دارد یا نه .

در گام بعدی به سراغ طراحی میرویم. استفاده از شیشه در ساخت استخر خود به تنهایی زیبا و خاص خواهد بود اما طراحی به نمایش گذاشتن هر چه بهتر این جنبه از استخرهای شیشه ای بسیار کمک خواهد کرد. بعد از تایید طراحی در ساخت بعضی از استخرهای شیشه ای شاید نیاز به گود برداری باشد و در بعضی‌ ها هم نباشد و مجبور به ساخت سکوهایی باشیم. در هر صورت باید بستر مورد نظر به بهترین نحو آماده شود.

در مرحله بعد شروع به اجرای تاسیسات مکانیکی و الکتریکی همچون نورپردازی‌ها، لوله‌کشی‌ها و عایق‌های زیر کار در صورت نیاز می‌کنند. بعد از این‌ها هم نوبت به جای‌گذاری شیشه‌ها می‌رسد. قرار دادن شیشه‌ها به نحوی مناسب در جای خود و با رعایت همه استانداردها از مهم‌ترین عملیات‌های ساخت استخر شیشه ای است که نحوه آن بسته به نوع استخر می‌تواند متفاوت باشد.

در هر صورت، اهمیت بالای قرار گیری شیشه‌ها و درز گیری کامل و برقراری یک عایق رطوبتی ایده آل، نیازمند دانش و تجربه بسیار بالایی است . از این رو توصیه می‌شود که حتماً بهترین مجری را برای پروژه خود انتخاب کنید.


درباره‌ی ادمین

همچنین چک کنید

نکته-های-مهم-و-اساسی-برای-چیدمان-کمد-دیواری

نکته های مهم و اساسی برای چیدمان کمد دیواری

چیدمان کمد دیواری یکی از اصلی ترین تجهیزات برای دکوراسیون و نظم بخشیدن به فضاهای …