یین و یانگ

یین و یانگ چیست

یین و یانگ یکی از نماد های باستانی است ، افراد برای بهبود روال زندگی خود از آن استفاده می‌کنند . این نیرو خاص به هماهنگی اشیاء و حالت های افراد اشاره دارد . تعریف اصلی این نماد بر این اساس است : ( زندگی یک چرخه متعادل است و بایستی دوگانگی های زندگی خود را بپذیریم ) .

این نماد خاص به ما یاد آوری میکند به دنبال روزهای خوب ، ناهنجار ها نیز وجود دارد . یین و یانگ به ما یاد آوری میکنند خوبی و بدی بخش جدا ناپذیر زندگی ما هستند و کلید این هماهنگی پذیرش مثبت و منفی در کنار هم است و نه برداشت یک قسمت و دور انداختن قسمتی دیگر .

نماد یین و یانگ

اگر از نیرو و قدرت علم فنگ شویی برای داشتن زندگی بهتر استفاده کرده اید حتما نماد جهانی یین و یانگ را می‌شناسید . یین و یانگ به صورت دو نیم دایره با رنگ های مشکی و سفید می‌باشد که توسط یک خط منحنی به یک دیگر وصل می شود و هم دیگر را تکمیل می‌کنند .

جالب است بدانید دایره کوچکی که در یانگ و یین قرار دارد نشان دهنده این موضوع است که هر دو آنها تکمیل کننده هم هستند و بی هم معنایی ندارند .

در واقع چرخه ی این ارتباط تمامی ندارد و هر کدام که نزدیک به حداکثر باشد ، دیگری در درونش شروع به رویش میکند . وقتی یین و یانگ در کنار هم متعادل باشند می‌توانند خستگی را رفع و نشاط را جانشین آن کنند ، بر این اساس می توان بیان نمود که هدف اصلی آیین یین و یانگ در فنگ‌ شویی، حفظ تعادلی مستمر و ایجاد آرامش در زندگی است .

عناصر پایه

عناصر-پایه

این عناصر به صورت جفت هستند . نیرو های هر کدام از این عناصر مترادف طرف دیگر است ، اما توجه داشته باشید هیچ کدام بر دیگری برتری ندارند و هر دو در یک سطح قرار دارند . باید بدانید این دو منحنی هم دیگر را تکمیل می کنند و بدون هم معنایی ندارند . ماهیت نیرو یین و یانگ در هم نهفته است و نیروهای آنها با هم تکمیل می شود ،

عدم حضور و کاهش هر یک این تعادل را بر هم میزند . یین و یانگ مانند سایه و نور هستند ، اگر نوری نباشد سایه ای به وجود نماید . جالب است بدانید اگر یین قوی تر باشد ، یانگ ضعیف تر خواهد بود و برعکس ، این حالت همیشگی است . یین و یانگ می تواند تحت شرایط خاصی با هم عوض شوند . به عبارت دیگر عناصر هم کدام در دیگری حضور دارد و هم دیگر را کامل می کنند .

عناصر یین ویانگ در روانشناسی

عناصر-یین-ویانگ-در-روانشناسی

روانشناسان نام های دیگری را برای یین و یانگ بیان کرده اند ، آنیما و آنیموس نام های این نماد باستانی در روانشناسی است . در مجموع آنیما نماد زنان و آنیموس نماد مرد است . طبق این علم ، آنیما و آنیموس بدون هم وجود ندارند و هر جا آنیما باشد ، آنیموس نیز حضور دارد .

علم روانشناسی از این دو مؤلفه به میزان زیادی بهره می برد . به طور مثال اگر در زنی میزان تعادل آنیما به هم بریزد و حس مردانه یعنی آنیموس غالب گردد ، ممکن است زنان به بیماری های مختلفی دچار شوند و اگر این تعادل در مردان نیز بهم بریزد ممکن است به بیماری مختلفی از قبیل افسردگی و نیز بیماری دیگر دچار شوند .

در واقع محققان دریافته اند آنیما و آنیموس بدون هم از تعادل خارج میشود و تکمیل نخواهند شد . شواهد این علم را به طور واضح میتوان در دین مبین اسلام مشاهده کرد . همان طور که می دانیم در دین مبین اسلام به ازدواج تاکید فراوان شده و از طرفی افراد را از رابطه نامشروع منع کرده اند . پس باید این نماد را به طور کامل درک کنیم تا بتوان از تمام جنبه های آن در زندگی شخصی استفاده کنیم .

تاریخچه

این ماد خاص اولین بار توسط سونگ فیلسوف معروف چینی شناسایی شد . هر کدام از این نماد به سمتی از طبیعت اشاره دارند . حدود 1000 بعد از میلاد در فرهنگ لغت چین برای اولین بار این نماد تعریف شد . در مجموع یین به درب بسته ، تاریکی و بانک جنوب ، رودخانه و سمت شمال کوه اشاره می کند و یانگ به ارتفاع ، روشنایی و سمت جنوب کوه اشاره می کند . با گذشت زمان، این نماد به یکی از رایجترین نمادهای تائوئیست تبدیل شده . افراد از این نماد بیشتر در معابد ، لباس ها و دستگاه های بخور تائوئیستی استفاده می کردند .

انرژی و قدرت نماد یین و یانگ

انرژی-و-قدرت-نماد-یین-و-یانگ

هر کدام از نماد هایی یین و یانگ ویژگی های خاصی دارند . در فلسفه چینی این نماد مکمل هم دیگر هستند . هر کدام از نماد ها به سمت خاصی اشاره میکند .

این نماد چینی نشان می دهد که همه پدیده ها به هم وابسته هستند و بی هم معنایی ندارند . گاهی یکی غالب است ، گاهی دیگری ، در مجموع هم دیگر را دفع کرده و هم را کامل می کنند . به عبارت ساده ، نماد یین انرژی حس منفی، منفعل و زنانه را بیان می کند ، در حالی که ، یانگ نمایان کننده حس مثبت، فعال و مردانه است . درک اصول تقابل ، تعامل و به ویژه هماهنگی ذاتی در یین و یانگ ، بسیار مهم است ، زیرا می تواند زندگی ما را به طور کلی تغییر دهد . در ادامه به تشریح خواص و نحوه ایجاد تعادل و نشانه عدم تعادل می پردازیم .

قدرت نماد یین

قدرت نماد یین

نماد یین با رنگ سیاه نمایش داده میشود ، عنصر این نماد باستانی آن آب و انرژی غیر فعال ، سکوت ، تاریکی و حرکات آرام است . این انرژی غالبا در شب هنگام ظاهر می شود و قادر است انرژی شما را افزایش دهد و از طرفی خستگی روزانه شما را از بین ببرد . استفاده از این نماد برای دکوراسیون اتاق خواب بسیار مناسب است . برای متعادل کردن انرژی در اتاق خواب تنها نیاز نیست رنگ سیاه را به کار بگیرید ، بلکه می توانید از هارمونی رنگی متفاوت برای دکوراسیون و زیبا سازی فضای اتاق استفاده کنید .

نیروی یانگ

نیروی-یانگ

در الگوی چینی ، یانگ را با رنگ سفید و یا رنگ های روشن را نمایش می دهد . این نماد نشانگر قدرت ، جنب جوش ، فعالیت ، نیروی مثبت و حال خوب است . از نظر فنگ شویی برای چیدمان اتاق خواب انرژی یانگ را فراموش نکنید . برای افزایش بهره وری کاری ، بهبود قدرت تصمیم گیری و افزایش حافظه افراد از نماد یانگ در اتاق مطالعه استفاده کنید . طبق این تئوری اتاق مطالعه فضایی برای افزایش زمان فعالیت است . به طور کلی با رعایت این اصول چینی افراد کمتر احساس خستگی و بی حوصلگی می کنند و از طرفی بازدهی کاری آنها افزایش میابد .

تعادل دو نیرو

تعادل-دو-نیرو

برای ایجاد تعادل بین دو نماد یین و یانگ بایستی کمی دانش خود را افزایش دهید . به طور کلی در فضا هایی که تنش، فشار، تحرک و در عین حال ، وسایل الکترونیکی زیاد است ایجاد این تعادل بسیار سخت است .

اگر محل کار یا خانه شما حاوی رایانه ، نور شدید و طبقه های براق باشد و فضا به صورت دقیق با توجه با اصول فنگ شویی دکوراسیون نشده باشد ، حفظ تعادل تا حدودی غیر ممکن است . بایستی انرژی به طور مناسب در تمام فضا ها به تعادل برسد . توجه نکردن به این موضوع محیط بسیار نا آرام و کسل کننده را برای شما ایجاد می کند ، بنابراین با تعادل کردن انرژی بین یین و یانگ می توانید محیطی لذت بخش را برای خود ایجاد کنید .

نکات مهم برای ایجاد تعادل

 • از چراغ های رو میزی استفاده کنید و تا جایی امکان از چراغ آویز بالایی سر برای چیدمان و دکوراسیون اتاق خواب کودک استفاده نکنید .
 • از شیشه های نشکن برای چیدمان و دکوراسیون فضاهای خود استفاده کنید .
 • تنها از پرتو های تیره برای رنگ آمیزی استفاده نکنید و آن را با رنگ های روشن ترکیب کنید .
 • برای پرده از بافت های نرم و سبک استفاده کنید . با این کار اجازه می دهید نور به آسانی به محیط شما وارد شود .
 • برای قالیچه و یا فرش از بافت نرم استفاده کنید ، با این کار می توانید استرس و هیجان های خود را کنترل کنید .
 • بهتر است از چوب برای تزیین صندلی های خود استفاده کنید .
 • با توجه به عدد کوا و نیرو قالب بر افراد فضا خانه را رنگ آمیزی کنید .
 • استفاده از خطوط مستقیم و اشکال زاویه ای و خطوط مورب بر روی اکسنت وال یا چند دیوار خانه .
 • حذف وسایل پر سر و صدا و آزار دهنده از محیط زندگی .

اصول مهم آیین یین و یانگ

اصول-مهم-آیین-یین-و-یانگ
 1. تعادل بین یین و یانگ همیشه در حال تغییر است . یین و یانگ در هم تنیده هستند و با هم دیگر حرکت می کنند . هرگز نقطه ای وجود ندارد که یین و یانگ از حرکت باز ایستند، همان طور که میزان نور و تاریکی همیشه با طلوع و غروب خورشید در هر روز تغییر می کند .
 2. یکی بدون دیگری نمی تواند وجود داشته باشد ، همانطور که حرکت بدون استراحت یا سایه بدون خورشید نمی تواند وجود داشته باشد .
 3. یین و یانگ همیشه نیاز به حضور هم دارند و یکی بر دیگری برتری ندارد .
 4. حالتی ایده آل این است که یین و یانگ کاملاً متعادل باشند و هر کدام سهمی برابر از کل را داشته باشند . وقتی این اتفاق می افتد ، هماهنگی و برابری در جهان برقرار می شود و افراد حس خوبی را تجربه می کنند .
 5. یین و یانگ نمایانگر نیروهای متضادی هستند که وقتی به هم می پیوندند همه چیز را در دنیای طبیعی نشان می دهند . آنها با هم نمایانگر جنبه های مختلف جهان هستند و باید به تعادل بین آنها توجه خاصی کرد .

درباره‌ی ادمین

همچنین چک کنید

نکته-های-مهم-و-اساسی-برای-چیدمان-کمد-دیواری

نکته های مهم و اساسی برای چیدمان کمد دیواری

چیدمان کمد دیواری یکی از اصلی ترین تجهیزات برای دکوراسیون و نظم بخشیدن به فضاهای …