یین و یانگ

یین و یانگ چیست

یین و یانگ یکی از نماد های باستانی میباشد که افراد برای بهبود روال زندگی خود از آن استفاده میکنند . این نیرو خاص به هماهنگی اشیاء و حالت های افراد اشاره دارند . تعریف اصلی این نماد براساس است : ( زندگی یک چرخه متعادل است و بایستی دوگانگی های زندگی خود را بپذیریم ) .

این نماد خاص به ما یاد آوری میکند به دنبال روزهای خوب ، ناهنجار ها نیز وجود دارد . یین و یانگ به ما یاد آوری میکنند خوبی و بدی بخش جدا ناپذیر زندگی ما هستند و کلید این هماهنگی پذیرش مثبت و منفی در کنار هم است و نه برداشت یک قسمت و دور انداختن قسمتی دیگر .

نماد یین و یانگ

اگر از نیرو و قدرت علم فنگ شویی برای داشتن زندگی بهتر استفاده کرده اید حتما نماد جهانی یین و یانگ را میشناسید . یین و یانگ به صورت دو نیم دایره با رنگ های مشکی و سفید میباشد که توسط یک خط منحنی به یک دیگر وصل میشوند و هم دیگر را تکمیل میکنند .

جالب است بدانید دایره کوچکی که در یانگ و یین قرار دارد نشان دهنده این موضوع است که هر دو آنها تکمیل کننده هم هستند و بی هم معنایی ندارند .

در واقع چرخه ی این ارتباط تمامی ندارد و هر کدام که نزدیک به حداکثر باشد ، دیگری در درونش شروع به رویش می نماید . وقتی یین و یانگ در کنار هم متعادل باشند میتوانند خستگی را رفع و نشاط را جانشین آن کنند . بر این اساس می توان بیان نمود که هدف اصلی آیین یین و یانگ در فنگ‌ شویی، حفظ تعادلی مستمر و ایجاد آرامش در زندگی است .

عناصر پایه

عناصر-پایه

این عناصر به صورت جفت هستند . نیرو های هر کدام یک از این عناصر مترادف طرف دیگر است . اما توجه داشته باشید هیچ کدام بر دیگری برتری ندارند و هر دو در یک سطح قرار دارند . باید بدانید این دو منحنی هم دیگر را تکمیل میکنند و بدون هم معنایی ندارند . ماهیت نیرو یین و یانگ در هم نهفته است و نیروهای آنها با هم تکمیل میشود ،

عدم حضور و کاهش هر یک این تعادل را بر هم میزند . یین و یانگ مانند سایه و نور هستند ، اگر نوری نباشد سایه ای ایجاد نمیشود . جالب است بدانید اگر یین قوی تر باشد ، یانگ ضعیف تر خواهد بود و برعکس ، این حالت همیشگی است . یین و یانگ می تواند تحت شرایط خاصی با هم عوض شوند . به عبارت دیگر عناصر هم کدام در دیگری حضور دارد و هم دیگر را کامل میکنند .

عناصر یین ویانگ در روانشناسی

عناصر-یین-ویانگ-در-روانشناسی

روانشناسان نام های دیگری را برای یین و یانگ بیان کرده اند ، آنیما و آنیموس نام های این نماد باستانی در روانشناسی است . در مجموع آنیما نماد زنان و آنیموس نماد مرد است . طبق این علم ، آنیما و آنیموس بدون هم وجود ندارند و هر جا آنیما باشد، آنیموس نیز حضور دارد .

علم روانشناسی از این دو مؤلفه به میزان زیادی بهره می برد . به طور مثال اگر در زنی میزان تعادل آنیما به هم بریزد و حس مردانه یعنی آنیموس غالب گردد ، ممکن است زنان به بیماری های مختلفی دچار شوند و اگر این تعادل در مردان نیز بهم بریزد ممکن است به بیماری مختلفی از قبیل افسردگی و نیز بیماری دیگر دچار شوند .

در واقع محققان دریافته اند آنیما و آنیموس بدون هم از تعادل خارج میشود و تکمیل نخواهند شد . شواهد این علم را به طور واضح میتوان در دین مبین اسلام مشاهده کرد . همان طور که می دانیم در دین مبین اسلام به ازدواج تاکید فراوان شده و از طرفی افراد را از رابطه نامشروع منع کرده اند . پس باید این نماد را به طور کامل درک کنیم تا بتوان از تمام جنبه های آن در زندگی شخصی استفاده کنیم .

تاریخچه

این ماد خاص اولین بار توسط سونگ فیلسوف معروف چینی شناسایی شد . هر کدام از این نماد به سمتی از طبیعت اشاره دارند . حدود 1000 بعد از میلاد در فرهنگ لغت چین برای اولین بار این نماد تعریف شد . در مجموع یین به درب بسته ، تاریکی و بانک جنوب ، رودخانه و سمت شمال کوه اشاره میکند و یانگ به ارتفاع، روشنایی و سمت جنوب کوه اشاره میکند . با گذشت زمان، این نماد به یکی از رایج ترین نمادهای تائوئیست تبدیل شده . افراد از این نماد بیشتر در معابد ، لباس ها و دستگاه های بخور تائوئیستی استفاده میکردند .

انرژی و قدرت نماد یین و یانگ

انرژی-و-قدرت-نماد-یین-و-یانگ

هر کدام از نماد هایی یین و یانگ ویژگی های خاصی دارند . در فلسفه چینی این نماد مکمل هم دیگر هستند . هر کدام از نماد ها به سمت خاصی اشاره میکند .

این نماد چینی در تایجیتو نشان میدهد که همه پدیده ها به هم وابسته هستند و بی هم معنایی ندارند . گاهی یکی غالب است ، گاهی دیگری ، در مجموع هم دیگر را دفع کرده و هم را کامل میکنند . به عبارت ساده ، نماد یین حس منفی، منفعل و زنانه ، بیان میکند ، در حالی که ، یانگ نمایان کننده حس مثبت، فعال و مردانه است . درک اصول تقابل، تعامل و به ویژه هماهنگی ذاتی در یین و یانگ ، بسیار مهم است ، زیرا میتواند زندگی ما را به طور کلی تغییر دهد . در ادامه به تشریح خواص و نحوه ایجاد تعادل و نشانه عدم تعادل میپردازیم .

قدرت نماد یین

قدرت نماد یین

نماد یین با رنگ سیاه نمایش داده میشود ، عنصر این نماد باستانی آب و انرژی غیر فعال سکوت، تاریکی و حرکات آرام است . این انرژی غالبا در شب هنگام ظاهر میشود و قادر است انرژی شما را افزایش داده و از طرفی خستگی روزانه شما را از بین ببرد . استفاده از این نماد برای دکوراسیون اتاق خواب بسیار مناسب است . تنها به این نکته توجه کنید ، برای متعادل کردن انرژی در اتاق خواب تنها نیاز نیست رنگ سیاه را به کار بگیرید ، بلکه میتوانید از هارمونی رنگی متفاوت برای دکوراسیون و زیبا سازی فضای اتاق استفاده کنید .

نیروی یانگ

نیروی-یانگ

در الگوی چینی ، یانگ را با رنگ سفید و یا رنگ های روشن نمایش میدهند . این نماد نشانگر قدرت ، جنب جوش ، فعالیت ، نیروی مثبت و حال خوب است . از نظر فنگ شویی برای چیدمان اتاق خواب انرژی یانگ را فراموش نکنید . برای افزایش بهره وری کاری ، بهبود قدرت تصمیم گیری و افزایش حافظه افراد از نماد یانگ در اتاق مطالعه استفاده کنید . طبق این تئوری اتاق مطالعه فضایی برای افزایش زمان فعالیت است . مشاهده میشود با رعایت این اصول چینی افراد کمتر احساس خستگی و بی حوصلگی میکنند و از طرفی بازدهی کاری آنها افزایش میابد .

تعادل دو نیرو

تعادل-دو-نیرو

برای ایجاد تعادل بین دو نماد یین و یانگ بایستی کمی دانش خود را افزایش دهید . به طور کلی در فضا هایی که تنش، فشار، تحرک و در عین حال ، وسایل الکترونیکی زیاد است ایجاد این تعادل بسیار سخت است .

اگر محل کار یا خانه شما حاوی رایانه ، نور شدید و طبقه های براق باشد و فضا به صورت دقیق با توجه با اصول فنگ شویی دکوراسیون نشده باشد ، حفظ تعادل تا حدودی غیر ممکن است . این نکته مهم را فراموش نکنید : بایستی انرژی به طور مناسب در تمام فضا ها به تعادل برسد . توجه نکردن به این موضوع محیط بسیار نا آرام و کسل کننده را برای شما ایجاد میکند . بنابراین با تعادل کردن انرژی بین یین و یانگ میتوانید محیطی لذت بخش را برای خود ایجاد کنید .

نکات مهم برای ایجاد تعادل

 • از چراغ های رو میزی استفاده کنید و تا جایی امکان از چراغ آویز بالایی سر برای چیدمان و دکوراسیون اتاق خواب کودک استفاده نکنید . از شیشه ها نشکن برای چیدمان و دکوراسیون فضاهای خود استفاده کنید .
 • تنها از پرتو های تیره برای رنگ آمیزی استفاده نکنید و آن را با رنگ های روشن ترکیب کنید .
 • برای پرده از بافت های نرم و سبک استفاده کنید . با این کار اجازه میدهید نور به آسانی به محیط شما وارد شود .
 • برای قالیچه و یا فرش از بافت نرم استفاده کنید ، با این کار میتوانید استرس و هیجان های خود را کنترل کنید .
 • بهتر است از چوب برای تزیین صندلی های خود استفاده کنید .
 • با توجه به عدد کوا و نیرو قالب بر افراد فضا خانه را رنگ آمیزی کنید .
 • استفاده از خطوط مستقیم و اشکال زاویه ای و خطوط مورب بر روی اکسنت وال یا چند دیوار خانه .
 • حذف وسایل پر سر و صدا و آزار دهنده از محیط زندگی .

اصول مهم آیین یین و یانگ

اصول-مهم-آیین-یین-و-یانگ
 1. تعادل بین یین و یانگ همیشه در حال تغییر است . یین و یانگ در هم تنیده هستند و با هم دیگر حرکت میکنند . هرگز نقطه ای وجود ندارد که یین و یانگ از حرکت باز ایستند، همان طور که میزان نور و تاریکی همیشه با طلوع و غروب خورشید در هر روز تغییر می کند .
 2. یکی بدون دیگری نمیتواند وجود داشته باشد ، همانطور که حرکت بدون استراحت یا سایه بدون خورشید نمیتواند وجود داشته باشد . هم یین و هم یانگ همیشه نیاز به حضور هم دارند و یکی بر دیگری برتری ندارد .
 3. حالتی ایده آل این است که یین و یانگ کاملاً متعادل باشند و هر کدام سهمی برابر از کل را داشته باشند . وقتی این اتفاق می افتد ، هماهنگی و برابری در جهان برقرار می شود و افراد حس خوبی را تجربه میکنند .
 4. یین و یانگ نمایانگر نیروهای متضادی هستند که وقتی به هم می پیوندند همه چیز را در دنیای طبیعی نشان می دهند. آنها با هم نمایانگر جنبه های مختلف جهان هستند و باید به تعادل بین آنها توجه خاصی کرد .

درباره‌ی ادمین

همچنین چک کنید

انواع-پوشش-دیوار-برای-زیبا-سازی-فضای-خانه

انواع پوشش دیوار برای زیبا سازی فضای خانه

دیوار بر اساس کاربرد و مصالح به کار رفته در ساخت آن‌ها انواع بسیار مختلفی …