کفپوش رولی و انواع مختلف آن برای خانه

کفپوش-رولی-و-انواع-مختلف-آن-برای-خانه

کفپوش‌ها انواع مختلفی دارند که هر یک ویژگی‌ها، مزایا و معایب خاص خود را دارند . کفپو‌ش‌های رولی یکی از انواع کفپوش‌ها است که با توجه به نحوه کاربردی که دارد، برای بسیاری جذابیت‌هایی دارد . کفپوش رولی همان‌طور که از اسم آن پیداست به صورت رول شده در دسترس و طریق نصب آن هم بسیار ساده است . این کفپوش داری اشکال و الگو های مختلفی است . برای چیدمان اتاق خواب خود میتوانید از این کفپوش استفاده کنید .

کفپوش رولی و انواع مدل های آن

کفپو‌ش‌های رولی شباهت زیادی از نظر طرح و رنگ با پارکت‌ها دارند اما از نظر برخی ویژگی‌ها و صد البته نحوه اجرا تفاوت‌های عمده‌ای با آن‌ها دارند. در ادامه در خصوص تفاوت میان این دو نوع کفپوش بحث خواهیم کرد. کفپو‌ش‌های رولی که اغلب از جنس پی وی سی (PVC) هستند در رول‌هایی به طول‌های مختلف در دسترس قرار گرفته‌اند.

کاربرد و خواص کفپوش رولی

از طرفی هم از آن جایی که کف‌پوش‌های رولی محصولاتی کاملاً مهندسی شده هستند می‌توان با تغییراتی در ترکیبات آن‌ها، انواع خاص‌تری از کف‌پوش‌های رولی را تولید کرد. از این رو بسیاری از شرکت‌ها اقدام به تولید کف‌پوش‌های رولی آنتی باکتریال برای مراکز درمانی و بیمارستان‌ها، پوشش‌های فوم دار ضربه‌گیر برای مهدکودک‌ها و کف‌پوش‌های عایق صدای رولی برای نصب در سالن‌های سینما و تئاتر می‌کنند.

الگوهای و مدلهای مختلف کف پوش رولی

الگوهای-و-مدلهای-مختلف-کف-پوش-رولی

از طرح های محبوب می توان به کفپوش pvc طرح سنگی اشاره کرد. انواع طرح های سرامیک، کاشی و حتی کفپوش طرح پارکت رول هم در بازار موجود است. شباهت این طرح ها به متریال طبیعی به حدی زیاد است که در نگاه اول حتی متوجه این تفاوت نمی شوید. برای مثال کفپوش طرح پارکت، گاهی با پارکت چوبی یکی فرض می شود که این به دلیل شباهت فوق العاده، محصول است.

تفاوت کفپوش رولی با پارکت

شباهت ظاهری کف پوش رول و پارکت نباید موجب این شود که خریداران هر دو محصول را یکی بدانند. متریال و ساختار این دو ماده کاملا با هم متفاوت است . برای ساخت کفپوش های رولی از نوعی مواد شیمیایی و پلاستیک pvc استفاده میشود ، در حالیکه ساختار پارکت لمینت از الیاف فشرده HDF بوده که نوعی از مشتقات چوب به حساب می آید

. بهتر است بدانید این دو مترایل از نظر ضخامت نیز با هم متفاوت هستند . در حالت معمول کفپوش های رول پی وی سی دارای ضخامت 2 تا 3 میلیمتر هستند ولی پارکت لمینت ها در ضخامت‌های 7، 8 و 12 میلی‌متری نیز تولید شده اند. بنابراین حتی در ظاهر هم می توان ضخامت بیشتر پارکت ها را تشخیص داد. با توجه به لایه اکسید آلومینیوم در پارکت های مدل جدید، استحکام این محصول در برابر خراشیدگی و فرسایش کمتر از رول های pvc است.

مواد و مترایل برای ساخت و اجرای آن

نصب کف‌پوش‌های رولی صرف نظر از اینکه فرآیند ساده‌ای است اما باید در اجرای آن نکات و الزاماتی را رعایت کرد که کار با کیفیت خوبی به پایان برسد. به طور کلی در ادامه برای شما شرح میدهیم از چه متریال و موادی را برای اجرای این کفپوش باید تهیه کنید .

 1. چسب
 2. متر
 3. دیلم
 4. تراز
 5. ماله
 6. چاقو یا کاتر برای برش

مراحل نصب و اجرای کفپوش رولی

مراحل-نصب-و-اجرای-کفپوش-رولی

زیر سازی

برای اینکه بتوان کفپوش رولی را به بهترین نحو نصب کرد باید فضا کاملاً خالی از هر گونه وسیله‌ای از جمله مبلمان باشد. درها باید از لولا باز شوند. برای نتیجه بهتر جدا کردن قرنیز توصیه می‌شود. بودن قرنیز مانع چسبندگی خوب کفپوش با سطح می شود و از این رو احتمال جدا شدن لبه های کفپوش از سطح بعد از مدتی وجود خواهد داشت.

آماده سازی کف

مرحله بعدی که بعد از زیر سازی باید آن را اجرا و پیاده سازی کرد آماده سازی کف است ، به منظور نصب کفپوش رولی باید به سراغ خود کف برویم. کف اتاق مورد نظر باید کاملا صاف و یکنواخت و بدون هیچ گونه فرورفتگی و بالاآمدگی باشد. از این رو، پیش از نصب کف‌پوش، باید اقداماتی برای زیر کف‌پوش انجام شود.

ابتدا بایستی مشکلات و معایب کف پوش و زیر سازی قبل را ترمیم کنیم . توجه تکردن به این موضوع هزینه جانبی شما را افزایش میدهد . کف‌پوش رولی روی سیمان، کف‌پوش رولی قدیمی و دیگر کف‌پوش‌ها مانند پارکت و سرامیک قابل نصب است

اندازه گیری

ابعاد و مساحت کف فضای مورد نظر باید با دقت هر چه تمام‌تر اندازه گیری شود. اندازه گیری دقیق می‌تواند از هدر رفت مواد خام یا همان کفپوش رولی جلوگیری کند و در هزینه‌ها صرفه جویی شود .

در این خصوص بهتر است که نقشه‌ای از کفی که قرار است کف‌پوش شود با مقیاس تهیه شود تا به وسیله آن مقدار کف‌پوش تخمین زده شود.

اجرا و پیاده سازی کف پوش

بعد از اندازه گیری و تهیه نقشه کف فضای مورد نظر به سراغ نصب کفپوش رولی می‌رویم . حال بعد از اجرا و پیاده سازی مراحل بالا حال نوبت نصب پارکت است . ابتدا بایستی سطح اجرا را کاملا تمیز کنیم و اطمینان حاصل کنیم هیچ آلودگی وجود ندارد . حال چوب را بر روس سطح کف پوش بزنیم و آن را پخش کنیم .

رول را باز کنیم و اجازه دهیم چسب در همه سطوح یکنواخت پخش شود . برای این کار میتوانیم از یک کاردک کمک بگیریم . با استفاده از یک وسیله تمام حباب های سطح کار را از بین ببریم . بهتر است از مارپیج پیچ برای از بین بردن حباب استفاده کنیم . اطراف چهارچوب‌ در‌ها و گوشه‌های دیوار را با دقت بچسبانید تا کار تمیز از آب در بیاید. اطراف چهارچوب‌ در‌ها و گوشه‌های دیوار را با دقت بچسبانید تا کار تمیز از آب در بیاید. برای برش زدن کف‌پوش از چاقو یا کاتر تیز و تمیز استفاده کنید.

مزایا

 1. قیمت پایین نسبت به سایر کف‌پوش‌ها
 2. راحتی در هنگام ایستادن نسبت سایر کف‌پوش‌ها
 3. نصب آسان و سریع
 4. مقاومت زیاد در برابر اصطکاک
 5. مقاوم در برابر آب

معایب

انتشار برخی گاز‌های سمی وقتی در برابر آفتاب و گرما قرار گیرد.

به کف‌پوش زیرین آسیب‌ می‌رساند به شکلی که دیگر قابل استفاده نیست.

عدم مقاومت در برابر مواد شیمیایی

ترمیم و بازسازی سخت

دوست دار محیط زیست نیست


درباره‌ی ادمین

همچنین چک کنید

نکته-های-مهم-و-اساسی-برای-چیدمان-کمد-دیواری

نکته های مهم و اساسی برای چیدمان کمد دیواری

چیدمان کمد دیواری یکی از اصلی ترین تجهیزات برای دکوراسیون و نظم بخشیدن به فضاهای …