کفپوش بتومکس و اپوکسی

کفپوش-بتومکس-و-اپوکسی

شناخت و درک تفاوت های بین بتومکس و کفپوش اپوکسی برای انتخاب بهترین پوشش کف اهمیت بسیاری دارد . هدف از این مقاله در بررسی و مقایسه بتومکس و کفپوش اپوکسی است تا بتوانید انتخابی آگاهانه داشته باشید . انتخاب بهترین کفپوش هیچ وقت کار آسانی نیست .

وقتی صحبت از کفپوشی با کیفیت، بادوام، زیبا و مقرون به صرفه میشود انتخاب‌ ها محدود میشوند. اپوکسی و بتومکس دو مورد از بهترین گزینه‌ ها برای کفپوش صنعتی، تجاری، پارکینگ، انبار و بسیاری از مکان‌ های دیگر هستند . هر دو محبوب هستند ولی مقایسه این دو کف پوش میتواند به انتخاب بهتر شما کمک کند.

تاریخچه

تا قبل از سال ۲۰۲۰ و تکنولوژی پولیش بتن یا بتومکس، بتن پولیشی بهترین بود . تکنولوژی بتن پولیشی کمی قدیمی شده ولی هنوز گزینه بسیار خوب و زیبایی برای کفپوش ساختمان است. بتن پولیشی به تنهایی در برابر مواد شیمیایی مقاوم نیست و عمری کمتر از ۳۰ سال دارد. به لحاظ زیبایی‌شناسی هم، به پای بتومکس و اپوکسی نمی‌رسد. کفپوش بتن پولیشی هم از صیقل دادن بتن پدید میاید ولی افزودنی‌هایی مثل بتن گارد و بتن فیلر را ندارد. قبل از مقایسه کفپوش اپوکسی و بتومکس، این دو کفپوش را معرفی میکنیم.

بتومکس

متریال-بتومکس

بتومکس نوعی بتن پولیشی است که از بتن همراه با متراکم کننده‌های شیمیایی (بتن فیلر) هستند که قادر میباشند نمای خانه را به طور کلی تغییر دهند . متراکم کننده‌ ها منافذ موجود در بتن را پر میکنند ، سپس سطح بتنی با ابزارهای خاص سنگ زنی و پرداخت میشود.

بر اثر فرایند پرداخت و پولیش، سطح بتن به تدریج تبدیل به سطحی براق و صاف می‌شود. تفاوت اصلی بتن پولیشی و بتومکس در مرحله نهایی اجرای آن است . در بتومکس در مرحله پایانی فرایند پرداخت بتن از ماده مخصوصی به نام بتن گارد استفاده می‌گردد که موجب استحکام بیشتر و ضد خش شدن سطح کفپوش و افزایش عمر آن می‌شود. بتومکس به دلیل مقاومت در برابر ضربه و خش، دوام بالا، سهولت در نظافت، راحتی اجرا و قیمت به صرفه در انواع فضاها و ساختمان‌ها قابل اجراست. همچنین به دلیل زیبایی و ظاهر لوکسی که دارد در فضاهای ساختمانی و تجاری نیز به خوبی قابل استفاده است.

اپوکسی

متریال--اپوکسی

اپوکسی نوعی پلیمر است که از دو جزء رزین و هارد تشکیل شده است . این ماده بعد از سخت شدن به سطحی صاف و بسیار مقاوم تبدیل می‌شود. اپوکسی می‌تواند به سطح زیرین خود به خوبی بچسبد و به همین دلیل یکی از کفپوش‌ های محبوب به شمار میرود .

از کفپوش اپوکسی روی بتن، سنگ، سیمان، فلز، موزاییک و چوب استفاده میشود. کفپوش‌ اپوکسی را معمولاً برای واحدهای تجاری و صنعتی و بر روی کف‌ های بتنی اعمال میکنند تا سطحی بسیار صاف و بادوام ایجاد شود. این کف پوش که میتواند برای چندین سال‌ بدون تغییر باقی مانده و تحمل بار بالایی را نیز داشته باشد. به همین دلیل نیاز به نگهداری مکرر و تعمیر و تغییر کفپوش برای سال‌ها از بین میرود . میتوانید از این متریال برای طراحی و دکوراسیون اتاق خواب استفاده کنید .

اجرایی کفپوش بتومکس و اپوکسی

به طور کلی برای اجرایی بتومکس بایستی از پولیش و مواد صیقلی کننده استفاده کنیم . در این فرایند با افزودن هاردنر و بتن فیلر به بتن باعث تقویت و متراکم شدن آن خواهند شد. پولیش سطح بتن تا جایی انجام می‌شود که جلای کف به حد مورد نظر برسد. پس از رسیدن به سطح براق، بتن گارد به سطح بتومکس اضافه می‌شود . این ماده باعث دوام و استحکام بیشتر ماده میشود .

برای تولید اپوکسی ابتدا رزین با هاردنر مخلوط میشود و سپس در چند لایه روی بتن اجرا میشود . پوشش محافظ ضخیمی ایجاد می‌کند. این پوشش به خوبی به بتن می‌چسبد. استحکام و دوام خوبی دارد و از بتن در برابر سایش و نفوذ رطوبت محافظت می‌کند.

هم بتومکس و هم کفپوش اپوکسی برای نصب نیازهای منحصر به فردی دارند و هر دو برای نصب مناسب به نیروی متخصص نیاز دارند. ولی کفپوش اپوکسی به دلیل مقاومت کمتر و طول عمر پایینتر نیاز به تعویض یا بازسازی بیشتر دارد.

باید زمان بیشتری را برای کار در نظر بگیرد تا در بین کار زمان کم نیاورید . علاوه بر این موارد، اپوکسی نیاز به زمان برای خشک شدن دارد.

تفاوت دو کفپوش از نظر زمان و هزینه

بسته به اینکه چه کیفیتی از اپوکسی برای پوشش کف و با چه ضخامتی مورد استفاده قرار می‌گیرد هزینه‌های اولیه نصب اپوکسی مختلف است.

استفاده از اپوکسی کم کیفیت ممکن است هزینه اولیه را کاهش دهد ولی هزینه‌های تعمیر و نگهداری را افزایش خواهدداد چون کفپوش اپوکسی بی کیفیت می‌تواند خرد و یا به راحتی خراشیده ‌شود. از طرفی اگر سطح زیرین کفپوش اپوکسی به درستی آماده نشده باشد، این پوشش به درستی به کف نمی‌چسبد و ممکن است از زمین جدا شود.

حتی گاهی کشیدن یک قطعه از تجهیزات روی یک کفپوش اپوکسی می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای به سطح اپوکسی آسیب برساند که این یعنی افزایش هزینه تعمیرات و بازسازی. به طور کلی باید این نکته را در نظر داشت که کف پوش اپوکسی نیاز به نگهداری بیشتری نسبت به بتومکس دارد. بنابراین، هنگامی که به هزینه‌های کفپوش اپوکسي در طول زمان نگاه می‌کنید متوجه خواهید شد که بتومکس انتخاب بهتری نسبت به اپوکسی است. این نوع بتن صیقلی دوام بیشتر و طول عمر قابل توجهی دارد. تقریبا دو برابر کفپوش اپوکسی دوام دارد و نیاز به بازسازی‌های مکرر ندارد.

نگهداری و مراقبت

وقتی صحبت از نگهداری و نظافت کفپوش‌ها می‌شود، رقابت زیادی بین بتومکس و کفپوش اپوکسی وجود ندارد. کف پوش اپوکسی را می‌توان با آب و مواد شوینده تمیز کرد. البته این نکته را باید در نظر داشت که نمی‌توان از هر نوع ماده شیمیایی برای تمیز کردن اپوکسی استفاده نمود.

بسیاری از پاک‌کننده‌ها ممکن است باعث لایه برداری پوشش اپوکسی شوند. در نتیجه، برای تمیز کردن اپوکسی معمولاً باید مواد شیمیایی تخصصی استفاده شود. این پاک‌کننده‌های شیمیایی نه تنها گران قیمت هستند، بلکه معمولاً برای استفاده از آنها نیاز به لباس محافظ، عینک و وسایل تنفسی است. همه این موارد سبب هدر رفتن زمان، صرف انرژی نیروی کار و افزایش هزینه‌ها شود. بتومکس نیاز به تعمیر و نگهداری زیادی ندارد. نیازی نیست از مواد شیمیایی و سخت برای پاک کردن سطح استفاده کنید .

می‌توان گرد و غبار روی آن را با دستمال مایکروفایبر یا تی مرطوب پاک کرد. آب و شوینده‌های معمولی به راحتی می‌تواند آلودگی‌های سطح بتومکس را رفع کند و جذابیت آن را به حالت اولیه بر گرداند. اگر نیاز به استفاده از پاک‌کننده‌ها برای تمیز کردن بتومکس بود، یک پاک‌کننده خنثی (نه بیش از حد قلیایی و نه بیش از حد اسیدی) بهترین انتخاب است.

برای تمیز کردن بتومکس به راحتی می‌توان از ابزار و تجهیزات تمیزکننده استفاده کرد چون بتن در طول فرآیند پرداخت سخت شده است خراشیدن آن بسیار دشوار است. علاوه بر این چون هیچ پوشش موضعی در آن وجود ندارد لایه برداری آن غیرممکن خواهد بود.

بررسی مقاومت بتومکس و کفپوش اپوکسی

ترکیبات خورنده‌ای که در آزمایشگاه‌ها، تاسیسات مواد غذایی و آشامیدنی و انبارهای تجاری و صنعتی یافت می‌شود ، می‌تواند کف را لکه دار کرده و به آن آسیب برساند. پوشش‌های اپوکسی در برابر مواد شیمیایی، اسیدها و مواد قلیایی مقاومت خوبی دارند. همچنین می‌تواند در برابر روغن و لکه، لغزش و تغییرات دما و عناصر باکتریایی مقاومت کند.

دوام

هر چند که اپوکسی کفپوشی بادوام است ولی این دوام بسته به نوع، ضخامت و میزان تردد وسایل نقلیه روی آن متغییر است. اپوکسی‌های مبتنی بر آب معمولاً دوام کمتری نسبت به اپوکسی‌های مبتنی بر حلال دارند. به همین دلیل نیاز به نگهداری و تعمیرات بیشتری خواهند داشت این امر نه تنها به زمان و نیروی اضافی نیاز دارد، بلکه به این معنی است که یک صنعت یا تجارت باید هزینه‌ای مداوم را متحمل شود. نکته مهم دیگری که در بحث دوام اپوکسی مطرح می‌شود این است که کفی که روی آن اپوکسی اجرا می‌شود باید در بهترین حالت باشد.

اگر بتن کف بیش از حد مرطوب باشد، پوشش اپوکسی به خوبی نمی‌چسبد و ممکن است شروع به بلند شدن کند. اگر سطح زیر اپوکسی صاف یا یکدست نباشد، اپوکسی تراز نخواهد بود و به راحتی ترک می‌خورد. بتن پولیشی به تنهایی در برابر مواد شیمیایی مقاوم نیست ولی بتومکس به دلیل استفاده از بتن گارد کاملا عایق شده و نسبت به این مواد مقاومت بالایی دارد. به همین دلیل، بتومکس می‌تواند 10 تا 50 سال دوام بیاورد. رطوبت می‌تواند مشکلاتی را برای بتومکس ایجاد کند. اما خوشبختانه این کفپوش در صورت آب بندی صحیح در برابر آب مقاوم است.

از آنجا که بتومکس به کف اجازه تنفس می‌دهد، این امر مقاومت آن را در برابر مشکلات انتقال رطوبت افزایش می‌دهد و سبب دوام بیشتر این کفپوش می‌شود. اگر بخواهیم مقایسه‌ای بین دوام بتومکس و اپوکسی داشته باشیم می‌توان گفت که کفپوش اپوکسی یک پوشش موضعی است و به همین دلیل، با گذشت زمان دچار پارگی، خراش و آسیب می‌شود و نیاز به تعمیر یا تعویض دارد. اما بتومکس در برابر انواع حمل بار، رفت و آمد، خش و ضربه بسیار مقاوم‌تر است و عمر مفید بیشتری دارد.

بررسی ایمنی اپوکسی و بتومکس

کفپوش‌های اپوکسی می‌تواند تا 70 درصد از نور محیط را منعکس کنند و به همین دلیل میزان دید را افزایش می‌دهد. این کفپوش‌ها ضدلغزش و بدون درز هستند به همین دلیل احتمال تصادفات و سقوط را به حداقل می‌رسانند. یکی از بزرگترین معایب کفپوش اپوکسی این است که این پوشش کف می‌تواند سطوح VOC یا ترکیبات آلی فرار بالایی داشته باشد.

سطوح بالای VOC به طور قطعی عوارض مختلفی روی سلامتی دارد؛ از تحریک جزئی و عمده پوست و چشم گرفته تا تحریک بینی، گلو، ریه‌ها و همچنین واکنش‌های تنفسی، آسم و سایر مشکلات تنفسی. هنگامی که اپوکسی مرطوب است، تمایل به انتشار گازهای شدید دارد و این به ویژه در مورد اپوکسی‌های با هاردنر بیشتر صدق می‌کند. گازهای منتشرشده از اپوکسی در هنگام اجرا ممکن است تا یک هفته در ساختمان باقی بمانند سبب آلودگی شوند. به همین دلیل در اماکن تجاری یا صنایعی که ارتباطی با ذخیره مواد غذایی دارند، استفاده از اپوکسی درجه دارویی یا اپوکسی مبتنی بر آب الزامی است.

اما استفاده از این نوع کف پوش اپوکسی هم مشکلات خاص خود را دارد. چون دوام کمتری دارد و هزینه‌های نگهداری، تعمیر و تعویض بالایی به صاحبان صنایع تحمیل می‌کند. بتومکس نزدیک به 100 درصد نور را منعکس می‌کند و سبب کاهش مصرف انرژی و هزینه‌ها می‌شوند. در برابر تنش حرارتی مقاوم است و میزان ترک خوردگی و خرابی در آن حداقل است. این کف پوش بر عکس اپوکسی بتنی حاوی ترکیبات آلی فرار (VOC) نیست، بنابراین برای محیط زیست خطری به همراه ندارد. در واقع بتومکس به دلیل عدم نیاز به پاک‌کننده‌های شیمیایی، روکش‌ها یا چسب‌های خطرناک به عنوان یکی از ایمن‌ترین کفپوش‌ها در نظر گرفته می‌شود.

درباره‌ی ادمین

همچنین چک کنید

انواع-پوشش-دیوار-برای-زیبا-سازی-فضای-خانه

انواع پوشش دیوار برای زیبا سازی فضای خانه

دیوار بر اساس کاربرد و مصالح به کار رفته در ساخت آن‌ها انواع بسیار مختلفی …