کفپوش بتومکس و اپوکسی

کفپوش-بتومکس-و-اپوکسی

شناخت و درک تفاوت های بین بتومکس و کفپوش اپوکسی برای انتخاب بهترین پوشش کف اهمیت بسیاری دارد . هدف از این مقاله بررسی و مقایسه بتومکس و کفپوش اپوکسی است ، با شناخت بهتر شما بتوانید انتخابی آگاهانه داشته باشید . انتخاب بهترین کفپوش هیچ وقت کار آسانی نیست .

وقتی صحبت از کفپوشی با کیفیت ، بادوام ، زیبا و مقرون به صرفه می شود انتخاب‌ ها محدود می شود . اپوکسی و بتومکس دو مورد از بهترین گزینه‌ ها برای کفپوش صنعتی ، تجاری ، پارکینگ ، انبار و بسیاری از مکان‌ های دیگر هستند . هر دو محبوب هستند ولی مقایسه این دو کف پوش می تواند به درک بهتر متریال منتخب کمک کند .

تاریخچه

تا قبل از سال ۲۰۲۰ و تکنولوژی پولیش بتن یا بتومکس بهترین محصول برای کف سازی بود . تکنولوژی بتن پولیشی کمی قدیمی شده ولی هنوز گزینه بسیار خوب و زیبایی برای کفپوش ساختمان است . به طور کلی بتن پولیشی به تنهایی در برابر مواد شیمیایی مقاوم نیست و عمری کمتر از ۳۰ سال دارد . به لحاظ زیبایی‌شناسی ، به پای بتومکس و اپوکسی نمی‌رسد . قبل از مقایسه کفپوش اپوکسی و بتومکس، این دو کفپوش را معرفی می کنیم .

بتومکس

متریال-بتومکس

بتومکس نوعی بتن پولیشی است که از بتن همراه با متراکم کننده‌های شیمیایی (بتن فیلر) ساخته شده است . این متریال قادر می باشند نمای خانه را به طور کلی تغییر دهند .

بر اثر فرایند پرداخت و پولیش ، سطح بتن به تدریج تبدیل به سطحی براق و صاف می‌شود . تفاوت اصلی بتن پولیشی و بتومکس در مرحله نهایی اجرای آن است . در مرحله پایانی برای پرداخت بتن از ماده مخصوصی استفاده می کنند ، این ماده استحکام این متریل را افزایش می دهد . بتومکس به دلیل مقاومت در برابر ضربه و خش، دوام بالا، سهولت در نظافت، راحتی اجرا و قیمت به صرفه در انواع فضاها و ساختمان‌ها قابل اجراست ، همچنین به دلیل زیبایی و ظاهر لوکسی که دارد در فضاهای ساختمانی و تجاری نیز به خوبی قابل استفاده است .

اپوکسی

متریال--اپوکسی

اپوکسی نوعی پلیمر است که از دو جزء رزین و هارد تشکیل شده است . این ماده بعد از سخت شدن به سطحی صاف و بسیار مقاوم تبدیل می‌شود . اپوکسی می‌تواند به سطح زیرین خود به خوبی بچسبد و به همین دلیل یکی از کفپوش‌ های محبوب به شمار می رود .

کفپوش‌ اپوکسی را معمولاً برای واحدهای تجاری و صنعتی استفاده می کنند . برای اجرای این متریال از بتن استفاده میکنند ، با استفاده از بتن سطح کار بسیار صاف و بادوام می شود .

از این کف پوش که می تواند برای چندین سال‌ متوالی استفاده کنید . این ساختار تحمل بار بالایی دارد ، به همین دلیل نیاز به نگهداری مکرر و تعمیر و تغییر کفپوش برای سال‌ها بعد نیست . می توانید از این متریال برای طراحی و دکوراسیون اتاق خواب استفاده کنید .

اجرایی کفپوش بتومکس و اپوکسی

به طور کلی برای اجرایی بتومکس بایستی از پولیش و مواد صیقلی کننده استفاده کنیم . در این فرایند با افزودن هاردنر و فیلر به بتن مقاوم آن را افزایش می دهیم . پولیش سطح بتن تا جایی انجام می‌شود که جلای کف به حد مورد نظر برسد ، پس از رسیدن به سطح براق، بتن گارد به سطح بتومکس اضافه می‌شود . این ماده باعث دوام و استحکام بیشتر ماده می شود .

برای تولید اپوکسی ابتدا رزین با هاردنر مخلوط می شود ، سپس چند لایه بتن بر سطح کار ریخته می شود . با استفاده از این مولد یک پوشش محافظ ضخیمی بر روی کار ایجاد می‌کنیم . این پوشش به خوبی به بتن می‌چسبد ، استحکام و دوام خوبی دارد و از بتن در برابر سایش و نفوذ رطوبت محافظت می‌کند .

هم بتومکس و هم کفپوش اپوکسی برای نصب نیازهای منحصر به فردی دارند و هر دو برای نصب مناسب به نیروی متخصص نیاز دارند . کفپوش اپوکسی به دلیل مقاومت کمتر و طول عمر پایینتر نیاز به تعویض یا بازسازی بیشتر دارد. باید زمان بیشتری را برای کار در نظر بگیرد تا در بین کار زمان کم نیاورید . علاوه بر این موارد، اپوکسی نیاز به زمان برای خشک شدن دارد.

تفاوت دو کفپوش از نظر زمان و هزینه

استفاده از اپوکسی کم کیفیت ممکن است هزینه اولیه را کاهش دهد ولی هزینه‌های تعمیر و نگهداری را افزایش خواهد داد ، چون کفپوش اپوکسی بی کیفیت می‌تواند خرد و یا به راحتی خراشیده ‌شود . از طرفی اگر سطح زیرین کفپوش اپوکسی به درستی آماده نشده باشد، این پوشش به درستی به کف نمی‌چسبد و ممکن است از زمین جدا شود .

حتی گاهی کشیدن یک قطعه از تجهیزات روی یک کفپوش اپوکسی می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای به سطح اپوکسی آسیب برساند . به طور کلی باید این نکته را در نظر داشت که کف پوش اپوکسی نیاز به نگهداری بیشتری نسبت به بتومکس دارد ، بنابراین هنگامی که به هزینه‌های جانبی کفپوش اپوکسي در طول زمان نگاه می‌کنید متوجه می شوید بتومکس انتخاب بهتری است . این نوع بتن صیقلی دوام بیشتر و طول عمر قابل توجهی دارد . تقریبا دو برابر کفپوش اپوکسی دوام دارد و نیاز به بازسازی‌های مکرر ندارد .

نگهداری و مراقبت

وقتی صحبت از نگهداری و نظافت کفپوش‌ها می‌شود، رقابت زیادی بین بتومکس و کفپوش اپوکسی وجود ندارد . کف پوش اپوکسی را می‌توان با آب و مواد شوینده تمیز کرد . البته این نکته را باید در نظر داشت که نمی‌توان از هر نوع ماده شیمیایی برای تمیز کردن اپوکسی استفاده کرد .

بسیاری از پاک‌ کننده‌ها ممکن است باعث لایه برداری پوشش اپوکسی شوند ، در نتیجه برای تمیز کردن اپوکسی معمولاً باید مواد شیمیایی تخصصی استفاده شود.

پاک‌ کننده‌های شیمیایی نه تنها گران قیمت هستند ، بلکه معمولاً برای استفاده از آنها نیاز است لباس محافظ، عینک و وسایل تنفسی مورد نظر را تهیه کنیم . همه این موارد سبب هدر رفتن زمان، صرف انرژی نیروی کار و افزایش هزینه‌ها شود . بتومکس نیاز به تعمیر و نگهداری زیادی ندارد ، نیازی نیست از مواد شیمیایی و سخت برای پاک کردن سطح آن استفاده کنید .

می‌توان گرد و غبار روی آن را با دستمال مایکرو فایبر یا تی مرطوب پاک کرد . آب و شوینده‌های معمولی به راحتی می‌تواند آلودگی‌های سطح بتومکس را رفع کند و جذابیت آن را به حالت اولیه بر گرداند . اگر نیاز به استفاده از پاک‌ کننده‌ برای تمیز کردن بتومکس بود ، یک پاک‌کننده خنثی ( نه بیش از حد قلیایی و نه بیش از حد اسیدی) را انتخاب کنید .

بررسی مقاومت بتومکس و کفپوش اپوکسی

پوشش‌های اپوکسی در برابر مواد شیمیایی، اسیدها و مواد قلیایی مقاومت خوبی دارند . همچنین می‌تواند در برابر روغن و لکه، لغزش و تغییرات دما و عناصر باکتریایی مقاومت کنند.

دوام

هر چند که اپوکسی کفپوشی بادوام است ولی این دوام بسته به نوع، ضخامت و میزان تردد ممکن است متغیر باشد . اپوکسی‌ های مبتنی بر آب معمولاً دوام کمتری نسبت به اپوکسی‌ های مبتنی بر حلال دارند ، به همین دلیل نیاز به نگهداری و تعمیرات بیشتری است . برای اجرا و پیاده سازی این کفپوش بایستی هزینه زیادی را پرداخت کنید . برای افزایش دوام اپوکسی بایستی از کم کاری اطمینان حاصل کنید ، توجه نکردن به این موضوع هزینه های شما را افزایش می دهد .

اگر بتن کف بیش از حد مرطوب باشد، پوشش اپوکسی به خوبی نمی‌چسبد و ممکن است شروع به بلند شدن کند . اگر سطح زیر اپوکسی صاف یا یکدست نباشد، اپوکسی تراز نخواهد بود و به راحتی ترک می‌خورد . بتن پولیشی به تنهایی در برابر مواد شیمیایی مقاوم نیست ولی بتومکس به دلیل ساختار بتنی خود بسیار مقاوم است . به طور کلی بتومکس می‌تواند 10 تا 50 سال دوام داشته باشد . رطوبت می‌تواند مشکلاتی را برای بتومکس ایجاد کند . اما خوشبختانه این کفپوش در صورت آب بندی صحیح در برابر آب مقاوم است .

از آنجا که بتومکس به کف اجازه تنفس می‌دهد، این امر مقاومت آن را در برابر مشکلات انتقال رطوبت افزایش می‌دهد و سبب دوام بیشتر این کفپوش می‌شود . اگر بخواهیم مقایسه‌ای بین دوام بتومکس و اپوکسی داشته باشیم می‌توان گفت که کفپوش اپوکسی یک پوشش موضعی است و به همین دلیل ، با گذشت زمان دچار پارگی، خراش و آسیب می‌شود و نیاز به تعمیر یا تعویض دارد. اما بتومکس دارای مقاومت بالا ، دوام و عمر مفید بالایی است .

بررسی ایمنی اپوکسی و بتومکس

کفپوش‌های اپوکسی می‌تواند تا 70 درصد از نور محیط را منعکس کنند و به همین دلیل میزان دید را افزایش می‌دهد . این کفپوش‌ها ضد لغزش و بدون درز هستند به همین دلیل احتمال تصادفات و سقوط را به حداقل می‌رسد .

سطوح بالای VOC به طور کلی دارای سلامتی بدن را به خطر می اندازند . از تحریک جزئی و عمده پوست و چشم گرفته تا تحریک بینی، گلو، ریه‌ها و همچنین واکنش‌های تنفسی، آسم و سایر مشکلات تنفسی همگی از نشانه ها VOC است . گازهای منتشرشده از اپوکسی در هنگام اجرا ممکن است تا یک هفته در ساختمان باقی بمانند و سبب آلودگی شوند ، به همین دلیل در اماکن تجاری یا صنایعی که ارتباطی با ذخیره مواد غذایی دارند، استفاده از اپوکسی درجه دارویی یا اپوکسی مبتنی بر آب الزامی است .

این کفپوش اپوکسی دارای دوام کمتری است ، هزینه‌های نگهداری، تعمیر و تعویض بالایی به صاحبان صنایع تحمیل می‌کند . بتومکس نزدیک به 100 درصد نور را منعکس می‌کند و سبب کاهش مصرف انرژی و هزینه‌ها می‌شوند . در برابر تنش حرارتی مقاوم است و میزان ترک خوردگی و خرابی در آن حداقل است .

این کف پوش بر عکس اپوکسی بتنی حاوی ترکیبات آلی فرار (VOC) نیست ، بنابراین برای محیط زیست خطری به همراه ندارد . در واقع بتومکس به دلیل عدم نیاز به پاک‌ کننده‌ های شیمیایی یکی از ایمن‌ترین کفپوش‌ها برای دکوراسیون خانه است .


درباره‌ی ادمین

همچنین چک کنید

نکته-های-مهم-و-اساسی-برای-چیدمان-کمد-دیواری

نکته های مهم و اساسی برای چیدمان کمد دیواری

چیدمان کمد دیواری یکی از اصلی ترین تجهیزات برای دکوراسیون و نظم بخشیدن به فضاهای …