چیدمان اتاق خواب

چیدمان اتاق خواب مانند دیگر بخش‌ های خانه شما نیاز به رعایت یک سری اصول و نکات دارد . چیدمان اتاق خواب شامل المان‌ هایی مانند تخت خواب، کمد، میز تحریر و رنگ بندی می‌شود. ترکیب این المان‌ها با یکدیگر را فاکتورهایی مانند جنس و سن فرد تعیین می‌کند.

اتاق خواب مکانی برای استراحت جسم و روح است بنابراین آنچه در دکوراسیون اتاق خواب اهمیت دارد ایجاد یک فضای آرامبخش است. در طراحی دکور اتاق خواب داشتن فضای کافی از لحاظ متراژ به ما کمک می کند اما اگر اتاق خواب شما کوچک است نگران نباشید زیرا شما می توانید با چیدمان مناسب برای فضاهای کوچک و نقلی بهترین دکوراسیون را برای اتاق خواب خود انتخاب کنید و اتاق دنج خود را تبدیل به استراحتگاهی رویایی کنید. شما میتوانید حتی از چراغ های دکوراتیو برای زیباتر شدن این فضا استفاده کنید .

انتخاب نوع چیدمان اتاق خواب

دکوراسیون سنتی و مدرن هر یک به دلایل مشخصی برای خانواده‌ها محبوب هستند. اینکه بتوان به سبک و سیاق خاصی پای‌بند بود یک اصل بسیار مهم در دکوراسیون داخلی است. بسیاری در برزخ میان چیدمان سنتی و مدرن سرگردان هستند. این موضوع به شناخت بسیار کم افراد به این دو سبک و اصول آن‌ها بر می‌گردد. در انتخاب سبک چیدمان باید سبک زندگی خود را مشخص کنید. خلق و خوی بسیاری از خانواده‌ ها چندان با سبک‌ های مدرن و مینیمال جور نخواهد بود.

اصول چیدمان اتاق خواب

برای چیدمان و نیز دکوراسیون اتاق خواب بایستی از یک سری اصول کلی پیروی کنیم ، در ادامه میخواهیم این گزینه های مهم را برای شما شرح دهیم . با ما همراه باشید .

راحتی و احساس خوب

در خانه شما، اگر اتاق در جهت کمک به شما در انجام کارها و فعالیت‌های روزانه چیده نشود، بدون شک ناقص بوده و آن استفاده‌ای را که باید داشته باشد، نخواهد داشت. اولین گام برای چیدمان هر اتاقی، تصمیم گیری در مورد این است که دوست دارید در اتاق چه احساسی داشته باشید و در آینده چه استفاده‌ ای از آن خواهید کرد.

رنگ

رنگ نقش یک تقویت کننده را در چیدمان اتاق خواب شما ایفا می‌کند. این عنصر می‌تواند ماهیتی پر جنب و جوش داشته باشد یا خلق و خوی آدمی را آرام کند. رنگ نقش زیادی در آوردن یک انرژی خاص به فضای اتاق بازی می‌کند. به عنوان مثال، اگر اتاق خواب خود را محلی برای استراحت می‌دانید از رنگ آرام و آرامش بخش استفاده کنید.

نور پردازی

در چیدمان اتاق اول از همه چیز باید با نور طبیعی که وارد فضا میشود ، کار خود را شروع کنید. در گام بعدی وقت آن است که بر اساس عملکرد یا وظایفی که در اتاق انجام می‌شود تصمیم بگیرید که چه نور مصنوعی را به کار گیرید. نورپردازی نقش بزرگی در راحتی و زیبایی اتاق خواب دارد. نورپردازی به راحتی می‌تواند بر رنگ، فعالیت‌های شما و سلامتی تأثیر بگذارد. از این رو بهتر است با سبک‌ها و روش‌های مختلف نورپردازی آشنایی داشته باشید،

مقیاس و اندازه گیری

این دو عنصر اگرچه ماهیتی پیچیده‌تر دارند اما به سادگی نمی‌توان اهمیت بالای آن را کم جلوه داد. اصولاً همه المان‌های دکوراسیون در اتاق باید با هم ارتباط داشته باشد. اندازه و ساختار مبلمان به اندازه اتاق مربوط می‌شود. وسایل روشنایی به اندازه اتاق و اندازه مبلمان بستگی دارد. حتی تابلوهای روی دیوارها باید به هم ربط داشته باشد.

بافت

ترکیب این دو عنصر به چیدمان شما غنای بیشتری می‌بخشد. آن‌ها عمق را به فضای اتاق اضافه می‌کنند. آن‌ها بعد را در جای‌جای در و دیوار اتاق می‌گنجانند. خیلی اوقات اگر می‌خواهیم المان یا فضایی را لوکس جلوه دهیم، الگو و بافت می‌توانند به راحتی این کار را انجام دهند. جایگزینی المان‌هایی مانند بالشت، پرده یا مجسمه‌ها اغلب راهی آسان برای تغییر شکل و ظاهر اتاق بدون طراحی مجدد کامل است.

چیدمان تخت خواب

بدون شک در اتاق‌های خواب، تخت خواب یکی از مهم‌ترین المان‌های دکوراسیون است و با توجه به اندازه بزرگ و نقشی که دارد باید بسیار در جانمایی آن دقت کرد.

  1. اول از همه در صورت امکان تخت خواب را به گونه‌ای قرار دهید که از در اتاق به آن دید مستقیم نداشته باشید.
  2. از این رو بهتر است که در و پنجره فاصله لازم را داشته باشید.
  3. بالای سر تخت خواب تابلو یا المانی که آویزان کرده‌اید به خوبی محکم کنید.
  4. تخت خواب باید آرامش افراد را تأمین کند.
  5. اگر مجبور به قرار دادن تخت کنار پنجره شدید، حتماً سر آن را به پنجره نزدیک کنید.
  6. فاصله‌ای میان تخت خواب و پنجره برقرار کنید.

استفاده از فرش برای چیدمان اتاق خواب

فرش نیز از المان‌های مهم در دکوراسیون داخلی اتاق خوب است. اندازه فرش باید با اندازه اتاق خواب هماهنگی داشته باشد. فرش باید کوچک‌تر از اتاق انتخاب شود. از نظر طرح و رنگ نیز با سبک سنتی یا مدرن اتاق خواب هماهنگی داشته باشید. در اتاق خواب‌های بزرگ می‌توان از چند تکه فرش کوچک استفاده کرد. جانمایی فرش نسبت به تخت نیز مهم است. یکی از روش‌های قرار گیری فرش این است که فرش از بالا تخت خواب و پایه‌های جلویی پاتختی شروع شود. البته بهتر است که خود را محدود نکنید. شرایط اتاق از نظر شکل و اندازه را در نظر بگیرید. اگر فرش یا موکت خریداری نکرده‌اید، بهتر است تا اتمام نهایی چیدمان اتاق صبر کنید و سپس فرش را تهیه کنید.

مبلمان مناسب برای چیدمان و دکوراسیون اتاق خواب

صندلی از جمله المان‌های کاربردی در چیدمان اتاق خواب‌های بزرگ است. مدل و سبک صندلی هم کاملاً باید با تخت و خواب هماهنگی داشته باشید. جانمایی آن نسبت به اندازه اتاق و سایر المان‌ها از جمله تخت و خواب و فرش مهم است. بسته به اندازه اتاق می‌توان از یک یا دو و حتی چند صندلی استفاده کرد. در اتاق خواب‌ های کوچک‌ تر از صندلی‌ ها تکی ولی در اتاق خواب‌های بزرگ می‌توان از صندلی‌های راحتی دو یا سه نفره هم استفاده کرد.

انتخاب پرده مناسب برای چیدمان اتاق خواب

انتخاب پرده مناسب برای چیدمان اتاق خواب

پرده در اتاق خواب نقش مهمی در ایجاد هماهنگی و تعادل میان دیگر المان‌ها ایفا می‌کند. پرده مناسب باید شرایط نورگیری اتاق را در نظر بگیرد. در اتاق‌های با نورگیری ضعیف باید از پرده‌های به رنگ روشن و با کمترین ضخامت ممکن استفاده شود. در اتاق‌های با نورگیری قوی نیز دست بازتری دارید. می‌شود از پرده‌های ضخیم‌تر هم استفاده کرد. از طرفی هم پرده باید از نظر طرح و رنگ و به موجب آن سبک، با دیگر المان‌های اتاق هماهنگی داشته باشید. در ادامه چند نمونه از چیدمان پرده در اتاق خواب آورده شده است.

انتخاب تابلو خاص برای چیدمان اتاق خواب

بدون شک تابلوهای نقاشی و قاب عکس‌های کوچک و بزرگ خانوادگی که تعداد آن‌ها می‌تواند به چند ده تا هم برسد، نقش مهمی در چیدمان اتاق خواب می‌تواند داشته باشید. جانمایی و الگوی قرار گیری آن‌ها روی دیگر باید از روال مشخصی پیروی کند. در چیدمان تابلوها و تصاویر دو نکته محتوای آن‌ها و قاب و چهارچوب مهم است. این دو فاکتور باید از نظر سبک و سیاق با دکوراسیون کلی اتاق خواب هماهنگی داشته باشند. چیدمان عکس‌های خانوادگی صرفاً به روی دیوارها محدود نمی‌شود. برای بسیاری چیدن عکس‌ها روی کمد و دراور می‌توانید گزینه بسیار مناسبی باشد.

دکوراسیون و چیدمان اتاق خواب پسرانه

همان‌ طور که در بالا نیز گفته شود، جنسیت افراد فاکتور مهمی در چیدمان اتاق خواب است. اتاق خواب پسرانه باید با علایق و ویژگی‌های رفتاری فرزند شما هماهنگی داشته باشد. اگر فرزند شما به بازی‌های کامپیوتری علاقه دارد، استفاده از طرح‌های با کیفیت از بازی‌های کامپیوتری روی دیوار به صورت کاغذ دیواری یا تابلو می‌تواند بسیار خوشایند باشد. نکته مهم دیگر به جانمایی دو تخت در یک اتاق خواب مربوط می‌شود. در این خصوص بهترین گزینه طراحی تخت و خواب طبقه‌ای به منظور استفاده حداکثری از فضا است. در ادامه چند ایده و نمونه از چیدمان اتاق خواب پسرانه آورده شده است.

دیزاین اتاق خواب دخترانه

دیزاین اتاق خواب دخترانه

اتاق خواب دخترانه از جنبه‌های مختلفی می‌تواند متفاوت از اتاق خواب‌های پسرانه باشد. یکی از مهم‌ترین آن‌ها رنگ بندی است و طرح‌های پیاده شده روی دیوار است. در چیدمان اتاق خواب دخترانه باید سن و علایق فرزند خود را در اولویت قرار دهید. رنگ بندی نقش مهمی دارد. رنگ‌هایی هستند که با روحیه و اخلاق دخترانه همخوانی بیشتری دارد البته نه همیشه. در کل رنگ‌های صورتی، سبز و زرد برای بسیاری از دخترها در سن کم محبوب است. در سنین بالاتر باید به سلیقه فرزند خود توجه بیشتری معطوف کنید.

کاغذ دیواری برای اتاق خواب

یکی از دیوارها را باید متفاوت تر از باقی دیوارها باشد . مثلا یکی از دیوارها یتان را کاغذ دیواری کنید اما کاغذ دیواری آن را طوری انتخاب نمایید که با دیگر اجزای این اتاق هماهنگی داشته باشد. بهترین تاثیر را وقتی می گیرید که روتختی خودتان را با طرح کاغذ دیورای ست کنید. کاغذ دیواری شما باید طرح های درشت داشته باشد و کاغذ را روی دیواری که در مرکز دید است، مثل دیوار پشت تخت خواب بچسبانید.


درباره‌ی ادمین

همچنین چک کنید

نکته-های-مهم-و-اساسی-برای-چیدمان-کمد-دیواری

نکته های مهم و اساسی برای چیدمان کمد دیواری

چیدمان کمد دیواری یکی از اصلی ترین تجهیزات برای دکوراسیون و نظم بخشیدن به فضاهای …