الگوهای پتینه کاری برای دیزاین و دکوراسیون خانه

این هنر محیط زندگی شما را زیبا و خاص می کند . شما میتوانید با استفاده از رنگ و تجهیزات خاص محیط خانه خود را زیباتر کنید . به عبارتی پتینه کاری را‌ می‌توان نوعی نقاشی ساختمان بیان کرد . شما میتوانید از الگوها و مدلهای مختلف این هنر برای زیبا سازی محیط زندگی خود استفاده کنید . به طور کلی شما با نقاشی تنها رنگ را تغییر میدهید ولی این عملیات علاوه بر رنگ ، استایل فضا تغییر میدهد .

پتینه کاری سابقه دور و درازی در صنعت ساختمان سازی و دکوراسیون دارد . به عنوان نمونه افراد در گذشته با استفاده از گچ کاری به پتینه کاری‌ استایل خانه خود را تغییر می دادند . امروزه با پیشرفت فناوری و در دسترس قرار گرفتن ابزار و متریال‌ های مختلف طراحان میتوانند آسان تر الگوهای این هنر خاص را پیاده سازی کنند .

پتینه کاری

پتینه-کاری

اگر از یکنواختی و رنگرزی خانه خسته شدید بهتر است به دنبال این هنر خاص بروید . با استفاده از هنر پتینه کاری شما میتوانید فضای داخلی و خارجی خانه خود را با استفاده از هنر پتینه کاری زیبا و آنتیک کنید . پتینه از جمله روش هایی است که می توان با استفاده از آن بر روی سقف و دیوار طرح های خاصی را ایجاد کرد . معنای لغوی این هنر به زنگاری و کهنگی کاری است .

انواع الگوهای پتینه کاری

انواع-الگوهای-پتینه-کاری

هنر پتینه کاری بسیار متنوع و گسترده است و برای دکوراتیو کردن سطوح مختلف از آن استفاده می شود . برای اجرا و پیاده سازی این هنر می توانید از وسایل مختلفی مانند ورق طلا، ورق نقره، طرح مختلف ، ابر و باد ، الگوهای برجسته و غیر برجسته، بافت دار و بدون بافت استفاده کنید و نمای خانه خود را تغییر دهید .

ورق زینتی

ابتدا بایستی سطح کار را تمیز کنید و هر گونه آلایندی موجود بر سطح را از بین ببرید ، حال بایستی دیوار را با رنگ اکریلیک پوشش دهند . بعد از پخش شدن کامل رنگ اکرولیک بایستی ورق زینتی را به دیوار وصل کنید . بایستی برای نامنظم نشدن الگو ورق تزیینی آن را آرام نصب کنید . برای اطمینان از بلند نشدن هیچ قسمتی بر روی سطح کار دست بکشید . با استفاده از این الگو میتوانید محیط زندگی خود را زیبا و خاص کنید و از تماشای آن لذت ببرید .

پتینه کاری با پارچه

برای اجرا پیاده سازی این سبک پتینه بایستی زمان زیادی را بگذارید . در این روش پس از آماده سازی و رنگ آمیزی سطح زیرین آغشته کنید . پس از این مرحله شما می توانید از لامپ ، پارچه ، دستمال بافت دار استفاده کنید و الگو مورد نظر را بر روی سطح کار پیاده سازی کنید .

رنگ اکرلیک‌

مواد این نوع از پتینه در واقع رنگ‌های پایه آب یا به عبارتی اکرلیک‌ها هستند . این نوع از پتینه نسبت به پتینه رنگ روغن سرعت اجرای سریع تری دارد . با استفاده از رنگ اکرلیک محیط خانه شما زیبا تر و خاص تر می شود . اگر دوست دارید خانه شما آنتیک شود بهتر است از این الگو پتینه کاری استفاده کنید .

پلاستر

پلاستر در واقع همان خمیر خاصی است ، شما می توانید آن را به دو صورت برجسته و صاف اجرا‌ کنید . در اجرای آن‌ می‌توان از طیف‌های رنگی مختلف بهره برد. به دلیل قدرت سفارشی سازی که در پتینه کاری مشاهده‌ می‌شود ، شاهد وجود انواع مختلفی از نوع پلاستر در بازار هستیم.

پتینه کاری با رنگ روغن

این نوع از پتینه با استفاده از رنگ روغن اجرا‌ می‌شود . انواع مختلفی از جمله براق و مات دارد. پتینه‌ های روغنی به طور کامل قابل شستشو هستند. در ایران این نوع از پتینه بسیار رایج‌‌‌تر از دو روش دیگر است که دلیل آن هم ارزان بودن و سادگی اجرای آن است.

اسفنج

یکی از پر کاربرد ترین روش های پتینه کاری ، پتینه با اسفنج‌ است . این الگو به دلیل ساختاری که دارند یکی از پر‌ استفاده‌ ترین تکنیک‌ ها در اجرای طرح‌ های متنوع پتینه است . این الگو را میتوانید روی سطوح مختلف اجرا کنید . سادگی بیش از اندازه این تکنیک باعث شده است که تقریباً در تمامی پتینه کاری‌ های مدرن و کلاسیک از این الگو استفاده شود . به طور کلی نقاش با آغشته کردن اسفنج به ترکیب رنگ مورد نظر و سپس تماس آن با سطح می تواند الگو های خاصی را ترسیم کند .

ورق طلا

ورق-طلا

یکی دیگر از تجهیزات مختلف برای پتینه کاری، ورقه‌ طلا است . به طور کلی ابتدا باید سطح مورد نظر را با رنگ روغن یا اکریلیک رنگ کنید ، سپس از خشک شدن رنگ، چسب ورقه‌ ی زینتی را با آب رقیق نمایید و آن را با قلمو بر روی سطح مورد نظر بزنید . باید به چشم زمان بدهید . به طور کلی چشم باید شفاف شود . پس از بی‌ رنگ شدن چسب، ورق زینتی را روی سطح بچسبانید و به آرامی با یک پارچه روی ورقه را ماساژ دهید . این کار را با آرامش انجام دهید . توجه کردن به این موضوع حس خوبی را به شما منتقل میکند .

کاردک

روش دیگر برای کهنه و قدیمی نشان دادن دیوارهای اتاق استفاده از کاردک و از بین بردن رنگ دیوار است. با استفاده از یک کاردک تیز رنگ را از روی دیوار بردارید . به طور کلی هر چقدر با قدرت بیشتری کاردک را بر روی دیوار بکشید کیفیت کار بهتر میشود و سطح قدیمی تر دیده می شود . در این مدل پتینه کاری بایستی کاردک را محکم به سمت پایین بکشید و نمای دیوار و نیز سطح را تغییر دهید . بهتر است این تکنیک را روی دیوار های قدیمی خانه خود انجام دهید و مشاهده کنید چقدر دیوار زیبا تر میشود .

برجسته

پتینه برجسته یکی از بهترین روش‌ های برجسته‌ کردن دیوار یا سقف خانه است . البته این هنر را میتوانید بر روی هر سطحی اجرا کنید و به طور کلی نمای ساختمان را تغییر دهید . پتینه‌ کاری در واقع یک تکنیک نقاشی دکوراتیو است که حس و حال قدیمی و کهنگی به دیوارها و یا سطوح دیگر میبخشد . امروزه از انواع پتینه کاری مدرن و کلاسیک با طرح و نقوش مختلف میتوان را تغییر دکوراسیون داخلی خانه استفاده کرد . پتینه گل برجسته یکی از محبوب‌ ترین و پر طرف دار ترین مدل پتینه برجسته است . در ادامه انواع مدلهای پتینه برجسته را برای شما شرح می‌دهیم .

جوهر رنگ

ابتدا رنگ را با استفاده از قلم مو به سطح میریزیم ، (از رنگ های پتینه استفاده میکنیم ) اجازه میدهیم سطح کاملا خشک شود . سپس برای بار دوم یا سوم ، رنگ آمیزی را تکرار می کنیم تا حرکات ایجاد شده توسط قلم مو بتدریج محو شود . به طور کلی این کار را تا زمانی انجام می‌دهیم که سطح ما یک نواخت شود و هیچگونه خطوط قلم بر روی سطح کار باقی نماند .


درباره‌ی ادمین

همچنین چک کنید

نکته-های-مهم-و-اساسی-برای-چیدمان-کمد-دیواری

نکته های مهم و اساسی برای چیدمان کمد دیواری

چیدمان کمد دیواری یکی از اصلی ترین تجهیزات برای دکوراسیون و نظم بخشیدن به فضاهای …