فرش سه بعدی و ویژگی های آن

با رشد تکنولوژی و خلق طراح های سه بعدی توسط هنرمندان، فرش‌های سه بعدی نیز چشم به دنیا گشودند. فرش سه بعدی فرشی مدرن است که با طرح‌ها و رنگ‌ های متنوع و جذاب، دکوراسیون خانه‌ ها را زیباتر و جذابتر می‌سازد. با ما همراه شوید تا با فرش‌ های سه بعدی بیشتر آشنا شوید. برای زیبا سازی محیط خانه شما میتوانید از چراغ های دکوارتیو استفاده کنید .

فرش سه بعدی مدرن

فرش‌ها از لحاظ سبک و طرح به دو دسته مدرن و کلاسیک تقسیم‌بندی می‌شوند . فرش‌های کلاسیک با طرح‌های فرش اصیل ایرانی مثل شاه‌عباسی، بته جقه، اسلیمی، خشتی، درختی، شکارگاه و … بافته می‌شوند . اما فرش‌های مدرن طرح‌های بسیار متنوع‌تری دارند و در انواع مختلفی مثل شگی، فریز و … بافته می‌شوند . اصلی‌ ترین نخ‌هایی که در بافت فرش مدرن نقش‌نمایی می‌کنند . ابریشم، پنبه، پشم و پلی‌استر می‌باشد، بیش‌تر فرش‌های مدرن با نخ پلی‌استر بافته می‌شوند . زیرا پلی‌استر نسبت به سایر نخ‌ها قیمت پایین‌تری دارد.

فرش 3 بعدی

امروزه اکثر افراد به دنبال زیبایی هستند و به هرنحوی سعی می کنند آن را در زندگی روزمره خود نیز جای دهند. داشتن دکوراسیونی زیبا در خانه امری است که به سادگی نمیشود از کنار آن گذشت. یکی از مهمترین عناصری که می تواند محیط زندگی ما را زیباتر و نیز خاص تر کند فرش است . طراحی امروزی و مدرن خانه ها باعث شده تا انتخاب فرش مدرن به راحتی انجام شود. در این بین فرش ها و گلیم های سه بعدی نیز جایگاه خوبی را به خود اختصاص داده اند. اگر کمی خلاقیت را چاشنی سلیقه خود کنید به سادگی می توانید از گلیم های سه بعدی در هر بخشی از خانه استفاده کرده و دکوراسیونی جذاب ایجاد کنید.

چله کشی و اجرای فرش سه بعدی

هنر و نوآوری در روش اول در پیاده سازی نقشه از اشکال خاصی استفاده میکنیم . اما در روش دوم با تغییر در ساختار هندسی چله فرش، فرشی بافته می شود که از لحاظ فضایی داری سه بعد است. در روش دوم چند دار چله کشی هم زمان با هم ادغام می شوند و کارگاه متحدی را تشکیل می دهند و بافتده برای ایجاد الگوی سه بعدی فضایی از دارهای مختلف و در زاویه های مختلف گره ها را می زند. اصول چله کشی برای هر دار کاملا مطابق با اصول چله کشی سنتی است.

منتها در این روش برای ایجاد سطوح برجسته و بعد دادن به ابعاد هندسی ساختار مطابق با طراحی فرش از دارهای مختلف که با زوایای هندسی مناسبی نسبت به هم قرار گرفته اند استفاده می شود. از ویژگی های برجسته این فرش ها می توان به یکپارچه بودن آن ها علی رغم استفاده از دارهای مختلف اشاره کرد. همچنین طرح های سه بعدی بر خلاف طرح های دو بعدی دارای همتای مشابه نیستند و هرگز نمی توان دو نمونه مشابه با هم بافت.

فرش 3 بعدی

فرش-3-بعدی

این وسیله خاص یکی از انواع فرش‌های مدرن است هستند که محیط خانه را زیباتر میکنند . جالب است بدانید طرح های دارای الگو 3 بعدی هستند . در واقع خطای دید ما باعث می‌شود . فرش به صورت سه بعدی به نظر برسد. این فرش ها به صورت دست‌ باف و ماشینی بافته میشوند .

وجه تمایز فرش سه بعدی و معمولی

برای بافت این وسیله تزیینی یک طرح سه بعدی لازم است. طراحان فرش با استفاده صحیح رنگ‌ها در کنار هم و ایجاد سایه روشن و تیره، طرح‌ های 3 بعدی را خلق می‌کنند. فرش‌های سه بعدی در نحوه بافت هیچ تفاوتی با فرش‌های معمولی ندارند . برای بافت و اجرای آنها از نخ های خاصی استفاده میکنند . بنابراین ارتفاعش نسبت به سایر نخ‌ها کم می‌شود. به طور کلی کاهش ارتفاع و نوع بافت خطای دید برای افراد ایجاد میکند .

تراکم فرش سه بعدی

هر تخته فرش دارای دو تراکم عرضی و طولی است. به تعداد گره‌ها در هر مترمربع از عرض فرش تراکم عرضی یا شانه می‌گویند. به طور کلی فرش‌ها در شانه‌های 500، 1000 ، 1500 طراحی و تولید می‌شوند و به تعداد گره‌ها در هر مترمربع از طول فرش تراکم عرضی (تراکم) می‌گویند. هرچه شانه فرش بیشتر باشد، فرش ریزبافت‌تر می‌باشد و ظرافت و زیبایی بیشتری دارد و هرچه تراکم فرش افزایش یابد فرش سفت‌تر و مقاوم‌تر خواهد بود.

ویژگی ها

 1. همان طور که گفته شد و از نام این فرش‌ها پیداست، طرح فرش سه بعدی به صورت سه بعدی به نظر می‌رسد.
 2. فرش‌های سه بعدی ثبات رنگی بالایی دارند، زیرا رنگرزی نخ‌های آن در دمای 130درجه سانتی‌گراد انجام می‌شود.
 3. اغلب فرش‌های سه بعدی 500شانه هستند.
 4. از ویژگی‌های فرش سه بعدی لطافت و نرمی پرزهای آن می‌باشد.
 5. این فرش‌های مدرن از استحکام بالایی برخوردار هستند.
 6. فرش‌های سه بعدی نسبت به فرش‌ های معمولی سبک‌تر هستند.

کاربرد های فرش 3 بعدی

 • تابلو فرش
 • اتاق خواب کودک
 • پذیرایی
 • نشیمن
 • راهرو
 • پادری

گل

این فرش ها 10 میلی متر و جنس نخ آن b.c.f هیت ست شده و فریز شده میباشد. این شی تفاوت خاصی در طراحی و رنگبندی دارد که به کمک آن جلوه ای سه بعدی به خود میدهد و بیننده از دور فرش را سه بعدی میبیند. این وسیله تزیینی همان کیفیت و ویژگی های فرش گبه کاشان را دارا میباشد و تفاوت آنها در رنگبندی و نقشه های آن است که گبه نقشه های سنتی و عشایری را داراست اما فرش سه بعدی نقشه های فانتزی و مدرن را در بر میگیرد.

راهرو

فرش سه بعدی 1000 راهرو یکی از نمونه مدل های زیبا و بسیار طرفدار فرش سه بعدی شرکت ماهور است. فرش سه بعدی ازجمله فرش های مدرن است که بیشتر برای اتاق خواب، یا جلوی مبل استفاده می شود. از آنجا که زیبایی این فرش چشمگیر است سعی کنید این فرش را زیر پایه های مبل و میز، یا تخت استفاده نکنید. فرش سه بعدی از نظر بافت تفاوت چندانی با سایر فرش‎های 1000 شانه ندارد و طراحی آنها به شکلی است که حالت زیبای سه بعدی را ایجاد می‌کند. از این مدل فرش‌ها به عنوان تابلو فرش هم می‌توان استفاده کرد.


درباره‌ی ادمین

همچنین چک کنید

نکته-های-مهم-و-اساسی-برای-چیدمان-کمد-دیواری

نکته های مهم و اساسی برای چیدمان کمد دیواری

چیدمان کمد دیواری یکی از اصلی ترین تجهیزات برای دکوراسیون و نظم بخشیدن به فضاهای …