شلف و انواع آن

شلف-و-انواع-آن-برای-ایجاد-نمای-زیبا-تر-در-خانه

شلف های و انواع مختلف آن همیشه یکی وسیله های تزیینی برای فضاهای خانه‌ بوده اند . شلف‌ ها را میتوان یکی از رایج‌ ترین المان‌ های نصب شده روی دیوار‌ ها دانست که کاربردهای مختلفی هم به خود میگیرند. شلف‌ ها را در هر خانه و اتاقی به هر اندازه‌ای می‌توان یافت. شلف‌ها‌ در مدل، رنگ و جنس مختلف موجود هستند و به راحتی قابل سفارشی سازی هستند . برای زیبا سازی انواع شلف میتوانیم از چراغ های دیوار کوب مختلف استفاده کنید و نمای خانه را تغییر دهید .

شلف

شلف‌ ها در واقع از متریال مختلفی از جمله چوب ، فلز و شیشه ساخته میشوند و میتوانند نمای خانه را تغییر دهند . میتوان آنها را به شیوه‌ های مختلفی روی دیوار در فاصله‌ های مختلفی از کف نصب کرد . از آنها عمدتا به منظور قرار دادن وسایل تزئینی و غیر تزئینی مانند کتاب استفاده میکنیم . شلف‌ها امروزه چهره‌ ای جدید به خود گرفته‌ اند و در مدل ها و اشکال هندسی خاصی طراحی و اجرا میشوند .

انواع شلف

انواع-مدل-های-شلف-برای-زیبا-سازی-فضا

شلف‌ ها را بر اساس نحوه نصب و اجرا، عمدتا به دو دسته شلف دیواری و ایستاده تقسیم بندی می‌کنند . در خصوص اینکه شلف دیواری چیست باید عنوان داشت که این‌ها به صورت معلق و با استفاده از پیچ و رول پلاک به دیوار نصب می‌شوند. شلف‌های ایستاده هم با توجه به ساختاری که دارند هم می‌توانند خود ایستا باشند و هم با استفاده از پیچ به دیوار محکم شوند. شلف‌های ایستاده بیشتر در گوشه‌ها دیوار مور استفاده قرار میگیرند . از شلف های ایستاده برای دکوراسیون اتاق خواب نیز میتوانیم استفاده کنیم .

شلف چوبی

شلف‌های چوبی که بسیار پرطرفدار هستند، عمدتاً برای دکوراسیون‌هایی با تم کلاسیک مناسب هستند. البته استفاده از آن‌ها در ترکیب با فلز و شیشه در نمای مدرن و معاصر هم بسیار زیبا است.

شلف ترکیبی

این نوع شلف‌ها بسیار سبک و کاربردی هستند. از قفسه‌های پلاستیکی می‌توان برای اهداف خاصی مانند وسایل اتاق کودک و نوجوان، نگهداری کفش، کتاب یا جایگاه مجله و مواردی از این دست در خانه استفاده کرد.

شلف ثابت

شلف یا قفسه ثابت از قدیم‌ ترین نوع شلف‌ها است و هنوز هم رواج دارد . همانطور که از نام آنها پیدا است، سطوحی هستند که روی یک پایه ثابت می‌شوند. آن‌ها روی دیوار یا هر سطح عمودی محکم می‌شوند. این شلف‌ها را می‌توان کنار هم یا به صورت تکی روی دیوار نصب و استفاده کرد.

شلف معلق

این شلف‌ها یکی از شیک‌ترین و مدرن‌ترین سبک های این وسیله هستند . برای ساخت و نیز اجرایی آن از مترایل مختلفی استفاده میکنیم . این شلف‌ها علاوه بر کاربردی بودن یک عنصر زیبای دکوراتیو نیز محسوب می‌شوند . شلف‌های معلق در طرح‌ها و اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند و باید روی سطوح عمودی مانند دیوار محکم شوند. تفاوت مهم این شلف‌ها با شلف‌های ثابت در این است که برخلاف قفسه‌ های ثابت که میخ‌ ها و پیچ‌ های اتصال به دیوار به وضوح دیده می‌شوند . در شلف‌های معلق، این تجهیزات پنهان هستند. این شلف‌ها به وسیله پیچ‌ها و میخ‌های در کنار هم محکم شده و روی دیوار نصب می‌شوند.

شلف گوشه

این شلف‌ها یک وسیله مهم و مفید برای ذخیره‌ سازی وسایل در خانه هستند . این قفسه‌ها در سبک‌ها و طرح‌ها و اندازه‌های متفاوتی عرضه می‌شوند و در هر گوشه‌ای از دیوار خانه قابل نصب هستند. همچنین می‌توان آن‌ها را روی دیوار نصب کرد یا روی زمین قرار داد . با این شلف‌ها می‌توان از تمام گوشه‌های بلااستفاده خانه استفاده بهینه کرد. همچنین این شلف‌ها را می‌توان به صورت منحنی برای مناطقی که رفت‌وآمد در آن‌ها سخت است، به صورت سفارشی تولید کرد.

شلف چرخان

این شلف‌ها بسیار خلاقانه و کاربردی برای هر گوشه‌ای از خانه هستند. این شلف‌ها از یک صفحه گردان یا چرخان تشکیل شده‌اند و دارای قفسه‌هایی هستند که می‌توانند روی یک پایه غیر متحرک را بچرخانند.

شلف آویز

شلف‌های آویزان یک روش ذخیره‌سازی وسایل است که بسیار زیبا و منحصر به‌ فرد هستند. این شلف‌ها را می‌توان روی دیوار یا از سقف آویزان کرد. برای نصب این شلف‌ها روی دیوار باید به مقاومت دیوار توجه کرد.

شلف ایستاده

این شلف‌ها نوع رایجی از شلف‌ها هستند که نیازی به نصب ندارند و روی زمین قرار می‌گیرند. این نوع شلف‌ها در دو نوع با درب و بدون درب عرضه می‌شوند و بسیار کاربردی هستند. شلف‌های ایستاده به راحتی قابل حمل هستند و در طرح‌ها و سبک‌های مختلف ساخته می‌شوند و در هر اتاقی از خانه می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. برای راحتی انتقال آن‌ها می‌توان زیر آن‌ها چرخ ‌نصب کرد.

شلف کشویی

این شلف‌ها یا قفسه‌ها قابلیت تنظیم دارند و به بیرون کشیده می‌شوند. این شلف‌ها با استفاده از لغزنده‌هایی که در هر دو طرف آن نصب شده‌، حرکت می‌کنند. آن‌ها معمولاً در کمد، میز، کابینت یا هر سیستم قفسه بندی دیگری نصب می‌شوند و بسیار کاربردی هستند.

شلف زیر پله

در بعضی‌ از خانه‌ ها فضای زیر پله‌ها، جای مناسبی برای نصب شلف است و کاربرد بسیاری برای نگهداری وسایل از جمله کتاب دارد. هم پلکان زیبا میشود و هم ذخیره وسایل، فضای اضافی را در خانه اشغال نمیکند.

شلف شیشه ای

شلف‌ ها شیشه ای طبقاتی هستند که بدون دیده شدن محل اتصالشان به دیوار نصب می شوند و در عین زیبایی، بسیار هم کاربردی هستند؛ از بکار گیری در گوشه‌ای به منظور ایجاد فضایی کاری تا پوشاندن دیوارهای مشکل دار. این قفسه‌ها در طراحی دکوراسیون داخلی منزل، کاربرد فراوانی دارند . به طور مثال استفاده از شلف ها برای پوشاندن فضاهای پرت، بسیار هوشمندانه است زیرا در عین پوشاندن نواقص، آن فضا را کاربردی می کند.

بهترین مکان ها برای نصب شلف

بهترین-مکان-ها-برای-نصب-شلف

شلف راه رو

راهروهای منتهی به اتاق‌ها و راهروی ورودی خانه از مناطقی هستند که نسبت به سایر فضاها استفاده از شلف دیواری برای آن‌ها زیباتر و به جا‌تر است. شلف دیواری می تواند دیوار یک‌دست و خالی راهرو و حال را پر کند و آن را زیبا کند. روی شلف را هم می‌توان با اکسسوری، کتاب، تابلو، آینه، گل و … پر کرد.

شلف کنار تلویزون

ترکیب شلف و باکس در کنار میز تلویزیون زیبایی خاصی به این فضا در داخل خانه می‌بخشد. می‌توان از شلف‎ها و میز تلویزیون در اتاق نشیمن به عنوان یک وسیله دکوراتیو استفاده کرد. یا می‌توان یک فضای تاثیرگذار بر روی یک دیوار با طراحی‌های متفاوت ایجاد کرد و با استفاده از شلف‌ها و طبقه بندی‌های مختلف، از آن به عنوان یک میز تلویزیون استفاده کرد.

شلف اتاق خواب

در اتاق خواب، برای نگهداری لوازم، اکسسوری و لوازم تزئینی می‌توان از انواع شلف استفاده کرد. استفاده از شلف‌هایی هماهنگ با رنگ تخت خواب بر روی دیوار مقابل تخت خواب، نه تنها باعث تزئین دیوار می‌شود، بلکه ظاهر متفاوتی نیز به فضا خواهد بخشید. این شیوه باعث ایجاد یک دکوراسیون خاص و متفاوت می‌شود.

استفاده از این سیستم طبقه بندی در اتاق کودکان نیز شیوه کارآمدی برای جاسازی اشیا محسوب می‌باشد. معمولا شلف را روی دیوارهایی که در زیر آن تخت خواب قرار دارد، نصب می‌کنند که بسیار جلوه خوبی دارد، ولی برای مناطق زلزله‌ خیز مانند ایران گزینه مناسبی نیست و بهتر است در جایی که تخت خواب نباشد، از شلف دیواری یا هر وسیله تزیینی دیواری استفاده کرد.

شلف نشیمن

استفاده از شلف در اتاق پذیرایی یا ناهارخوری بسیار گسترده شده است. در گوشه ‎هایی که معمولا خالی و بدون کاربرد هستند، استفاده از شلف می‌تواند ایده جالبی باشد که هم فضا را پر می‌کند و هم می تواند جایی برای نگهداری اکسسوری‌ها باشد.

شلف در سرویس بهداشتی

از فضاهای پر کاربرد برای نصب شلف، سرویس بهداشتی و حمام است. استفاده از شلف‌های متعدد در سرویس بهداشتی مانع از ایجاد ظاهری نامرتب و شلوغ در این مکان می‌شود. می‌توان برای نصب شلف و طبقات از تمام دیوارهای خالی موجود در سرویس بهداشتی استفاده کرد. گاهی نیز روشویی روی یک شلف نصب می‌شود. این بیشتر در خانه‌های کوچک که عموما سرویس‌های بهداشتی کوچکتری دارند، رایج است.

شلف در راه رو

راهروهای منتهی به اتاق‌ها و راهروی ورودی خانه از مناطقی هستند که نسبت به سایر فضاها استفاده از شلف دیواری برای آن‌ها زیباتر و به جا‌تر است. شلف دیواری می تواند دیوار یک‌دست و خالی راهرو و حال را پر کند و آن را زیبا کند. روی شلف را هم می‌توان با اکسسوری، کتاب، تابلو، آینه، گل و … پر کرد.


درباره‌ی ادمین

همچنین چک کنید

نکته-های-مهم-و-اساسی-برای-چیدمان-کمد-دیواری

نکته های مهم و اساسی برای چیدمان کمد دیواری

چیدمان کمد دیواری یکی از اصلی ترین تجهیزات برای دکوراسیون و نظم بخشیدن به فضاهای …