سبک ها و الگوهای مختلف برای زیبا سازی محیط ویلا

سبک-ها-و-الگوهای-مختلف-برای-زیبا-سازی-محیط-ویلا

برای زیبا سازی و دکوراسیون ویلا میتوان از سبک های مختلفی استفاده کرد . نماها علاوه بر زیبایی نقش مهمی بر استحکام سازه می‌توانند ایفا کنند. انواع مختلف نما از جمله نمای کلاسیک یا رومی، نمای معاصر و مدرن را می‌توان در مورد ویلاها به کار برد.

در انتخاب نوع ویلای مورد نظر باید مؤلفه‌هایی را مورد توجه قرار داد. آشنایی با نماهای مختلف از نظر سبک و ویژگی‌هایی که دارند قطعاً می‌تواند در این انتخاب بسیار سودمند باشد. جالب است بدانید برای محوطه سازی و زیبا سازی ویلا میتوانید از چراغ های دکوراتیو استفاده کنید و از محیط خود لذت ببرید .

انواع استایل ها و الگو های ویلا

انواع-استایل-ها-و-الگو-های-ویلا
  1. مدرن
  2. مینیمال
  3. کلاسیک
  4. معاصر
  5. ساحلی
  6. روستیک
  7. مدیترانه ای

مدرن

نمای مدرن ویلایی بر گرفته از سبک معماری مدرن است که برگرفته از جنبش نوگرایی است. برای ساخت و پیاده سازی این سبک دکوراسیون ویلا میتوان از مصالح و متریال های مختلفی استفاده کرد . در واقع در معماری مدرن به کاربردی بودن طراحی‌ها بسیار توجه می‌شود . در این سبک از معماری بیشتر از مصالحی چون فولاد، بتن و شیشه مورد استفاده قرار می‌گیرد. نورگیری در این سبک اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد اما سادگی مشخصه‌ی اصلی این سبک است.

در اجرای نماهای مدرن بر خلاف نمای معاصر، در استفاده از مصالح محدودیت‌هایی وجود دارد. اجرای نما با استفاده از مصالح باید به گونه‌ای باشد که سادگی نما حفظ شود. از این رو تعداد نوع مصالحی که در نمای مدرن ساختمان ویلایی استفاده می‌شود کم است. در این سبک از معماری بیشتر از مصالحی چون فولاد، بتن و شیشه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مینیمال

سبک مینیمال در ساده‌ترین معنی خود مفهومی برابر با ساده گرایی دارد. ساده گرایی تا حدودی در سبک نمای مدرن نیز دیده می‌شود اما در سبک مینیمال به حداکثر مقدار خود میل می‌کند . در نمای مینیمال از هر گونه اضافه کاری در طراحی از جمله تزئینات، تنوع در مصالح و اشکال هندسی پرهیز می‌شود .

سادگی و منع هر گونه پیچیدگی، استفاده ساده و صریح از اشکال هندسی همراه با کمترین تنوع مصالح از اصول مهم طراحی مینیمال یا ساده گرایی در نمای ویلا به شمار می‌رود. سبک مینیمال در کشور ما ایران به ندرت مشاهده می‌شود که شاید دلیل آن غریبه بودن بیش از اندازه آن با فرهنگ ما باشد.

در نمای مینیمال نیز به مانند نمای مدرن در استفاده از مصالح محدودیت‌هایی وجود دارد. ساده گرایی در نمای مینیمال در همه چیز دیده می‌شود. در نوع مصالح، در تنوع مصالح و در مقدار مصالح. در نماهای مینیمال سعی می‌شود که تا می‌شود از مصالح اضافی برای نما استفاده نشود. این اصل در ساختمان‌های بتنی زیاد دیده می‌شود. در این ساختمان‌ها، بتن که به منظور ساخت سازه اصلی به کار برده می‌شود، نقش نما را نیز ایفا می‌کند. در کل، بتن فلز، شیشه و تا حدودی هم سنگ از مصالح پرکاربرد در نمای ویلایی مینیمال هستند.

کلاسیک

بدون شک نمای کلاسیک در ساختمان سازی داخل کشورمان یکی از محبوب‌ترین نما‌ها است که عمدتاً به بهره گیری از سنگ‌های طبیعی مانند تراورتن اجرا می‌شود. شاید جنبه فرنگی، مهم‌ترین دلیل استفاده زیاد از نماهای کلاسیک باشد که در داخل ایران نمای رومی نیز خوانده می‌شود. نماهای کلاسیک یا رومی همان‌طور که از نام و نشان آن بر می‌آید.

معماران و طراحان برای ساخت و اجرایی بناهای معروف از این سبک دکوراسیون داخلی استفاده میکنند . معماری کلاسیک رومی، سبکی پر از جزئیات، تجمل، کیفیت، شکوه و برازندگی است. با این همه سبک معماری رومی در نمای کلاسیک ساختمان در واقع فقط به روم باستان محدود نیست بلکه سیر عظیمی از تاریخ معماری را در بر می‌گیرد که شامل ایران باستان نیز می‌شود.

سنگ طبیعی ، مرمر ، گرانیت از مصالح پایه این سبک دکوراسیون داخلی هستند . اگرچه مرمر و گرانیت به دلیل هزینه بالا دیگر مانند قبل محبوب نیستند. بدون نیاز به سنگ و به کمک سیمان سفید هم می‌توان این سبک را پیاده سازی کرد.

علاوه بر سنگ‌های طبیعی از آجر و چوب برای ساخت و اجرا الگوهای کلاسیک استفاده میشود . بسیاری از اجزای ساخت بناها به این روش، قطعات از پیش آماده هستند که در محل و روی بدنه اصلی ساختمان اجرا می‌شوند.

معاصر

معاصر

یکی دیگر از سبک های دکوراسیون و چیدمان ویلا سبک معاصر است . از نظر معماری، معاصر و مدرن هم معنا نیستند. معماری مدرن مربوط به معماری مدرنیسم می‌شود که در اواسط قرن 20 میلادی رواج داشته است. در این دوره تغییرات زیادی ایجاد شد. سنت گرایی از بین رفت و خطوط صاف و ارجحیت کاربرد بر ظاهر جای آن را گرفت؛ اما با گذشت زمان، بسیاری از معماران حس کردند که این خانه‌های مدرن سرد و بی روح هستند.

در این زمان پست مدرنیسم و افکار واسازی با یکدیگر تلفیق شدند و سبک معماری معاصر که امروزه داریم را ساختند.

در نماهای معاصر از هر چیزی که دم دست باشد استفاده می‌شود. فرقی نمی‌کند شیشه باشد یا سنگ. نماهای معاصر در ساختمان‌های ویلایی اغلب ترکیبی از مصالحی همچون سنگ، چوب، شیشه و فلز هستند.

ساحلی

این سبک دکوراسیون داخلی بیشتر در مناطق ساحلی و شهرهای نزدیک به دریا به کار می‌رود. اگر ویلای شما در مناطق ساحلی کشور قرار دارد این سبک دکوراسیون داخلی می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد . برای داشتن سبک دکوراسیون داخلی در ویلای شخصیتان از رنگ‌های روشن و به خصوص طیف مختلف آبی به وفور استفاده کنید. بهره گیری از نور طبیعی را به حداکثر برسانید و مبلمان را سبک انتخاب کنید.

روستیک

روستیک

یکی دیگر از سبک های دکوراسیون ویلا سبک روستیک که حال و هوای روستایی دارد برای دکوراسیون داخلی خانه‌های ویلایی خارج از شهر بسیار مناسب است. در این سبک استفاده از متریال، بافت و پارچه‌های طبیعی مثل چرم گاو یا پوست گوسفند به حداکثر می‌رسد. کف‌ها معمولاً از چوب است و در سقف و دیوارها از مصالح طبیعی مانند چوب و سنگ استفاده می‌شود که به صورت اکسپوز و در معرض دید هستند. همچنین در این سبک دکوراسیون داخلی ویلا استفاده از شومینه‌هایی که با چوب طبیعی می‌سوزند و انواع صنایع دستی به عنوان تزیینات رایج است.

مدیترانه ای

سبک مدیترانه‌ای نیز از سبک‌های محبوب در دکوراسیون داخلی ویلا است و در آن از عناصر و ویژگی‌های دکوراسیون داخلی شرقی مانند ستون‌ها, طاق‌ها و قوس‌ها استفاده می‌شود. در این سبک رنگ‌های با تناژ خاکی و قهوه‌ای به وفور استفاده می‌شود. علاوه بر این موارد مبلمان و وسایل با اندازه بزرگ و نسبتاً حجیم، سقف‌های بلند و همچنین به کار بردن آجر و انواع کاشی‌ها از دیگر ویژگی‌های سبک مدیترانه‌ای در دکوراسیون داخلی است.


درباره‌ی ادمین

همچنین چک کنید

نکته-های-مهم-و-اساسی-برای-چیدمان-کمد-دیواری

نکته های مهم و اساسی برای چیدمان کمد دیواری

چیدمان کمد دیواری یکی از اصلی ترین تجهیزات برای دکوراسیون و نظم بخشیدن به فضاهای …