خانه هوشمند و فواید آن

خانه هوشمند دارای خواص و فواید بی شماری است . با ماشینی شدن و پیشرفت زندگی این ربات ها هستند که میتوانند نیاز های ساده ما را رفع کنند . در آینده نچندان دور بیشتر زندگی ها به سمت هوشمند شدن پیش میرود . در این راستا، خانه هوشمند ایرانی دارای سیستم‌های اتوماتیک بسیار پیشرفته‌ای برای کنترل و نظارت بر عملکرد فضای منزل است.

روشنایی، کنترل دما، سیستم چند رسانه‌ای، امنیت، عملیات خودکار پنجره‌ها و درب‌ها، کیفیت هوا و هر وضعیت دیگری که هدفش کارآیی و آسایش بیشتر برای اهالی خانه است . می‌تواند خانه هوشمند نامیده شود . امروزه، هوشمند‌سازی خانه‌های ایرانی به سرعت در حال افزایش است و کاربران نیز به خوبی با چنین مفهومی آشنایی دارند . شما قادر هستید از چراغ های دکوراتیو هوشمند نیز برای ایجاد نمای بهتر استفاده کنید .

فواید خانه هوشمند

فواید-خانه-هوشمند

فناوری خانه هوشمند که اغلب به عنوان اتوماسیون منزل نیز شناخته می‌شود، با داشتن امکان کنترل دستگاه‌های هوشمند، امنیت، راحتی و راندمان انرژی بهینه را فراهم می‌کند. هر کدام از دستگاه‌های موجود در خانه مانند یخچال، ماشین لباسشویی، خشک کن و واحدهای گرمایشی و تهویه مطبوع می‌توانند از طریق سیستم‌های هوشمند با یکدیگر در ارتباط باشند.

برخی از نمونه دستگاه‌های الکترونیکی هوشمند عبارتند از سیستم‌های سرگرمی صوتی و تصویری، دوربین و سیستم‌های امنیتی و سایر لوازم دیگر هستند. اتوماسیون خانگی می‌تواند به ویژه برای افراد مسن یا کسانی که دارای نقص جسمی هستند بسیار مفید باشد.

انواع المان های هوشمند خانه

در ادامه این مقاله میخواهیم برای شما ساده ترین و دم دست ترین وسایل و تجهیزات هوشمند برای راحت تر شدن زندگی را شرح دهیم با ما همراه باشید .

تجهیزات نور پردازی

نورپردازی بخش جدایی‌ناپذیر از یک ساختمان است. کاربر می‌تواند زمان فعال‌سازی را انتخاب کند . به عنوان مثال، در ساعت هفت بعد از ظهر در خانه هنگامی که خانه تاریک می‌شود، چراغ‌های به طور خودکار روشن می‌شوند.

اگر کاربر بخواهد تنظیمات روشنایی را بیشتر تنظیم کند، باید گزینه‌ای برای پیاده‌سازی تشخیص حرکت وجود داشته باشد (حرکت یک فرد در محیط) تا چراغ‌ها فعال شوند. این می‌تواند شامل یک اتاق خاص در خانه یا تمام اتاق‌ها باشد. در قالب کنترل صوتی، کاربر می‌تواند با صحبت کردن در هدست بلوتوث، به اتوماسیون خانگی بگوید که چراغ‌ها در یک فضا روشن یا خاموش شوند.

نورپردازی بخش جدایی‌ناپذیر از یک ساختمان است. کاربر می‌تواند زمان فعال‌سازی را انتخاب کند . به عنوان مثال، در ساعت هفت بعد از ظهر در خانه هنگامی که خانه تاریک می‌شود، چراغ‌های به طور خودکار روشن می‌شوند.

اگر کاربر بخواهد تنظیمات روشنایی را بیشتر تنظیم کند، باید گزینه‌ای برای پیاده‌سازی تشخیص حرکت وجود داشته باشد (حرکت یک فرد در محیط) تا چراغ‌ها فعال شوند. این می‌تواند شامل یک اتاق خاص در خانه یا تمام اتاق‌ها باشد. در قالب کنترل صوتی، کاربر می‌تواند با صحبت کردن در هدست بلوتوث، به اتوماسیون خانگی بگوید که چراغ‌ها در یک فضا روشن یا خاموش شوند.

حفاظت الکترونیکی خانه

با پیشرفت‌های فناوری خانه‌های هوشمند، منطقی است موضوع امنیت در اولویت بسیاری از افراد باشد. کاربر می‌تواند سیستم امنیت خانه را طوری برنامه ریزی کند که در مواقع ضروری، صدای هشدار زنگ به صدا درآید. کاربر همچنین می‌تواند گزینه پیکربندی تنظیمات تشخیص نفوذ را فعال کند.

این امر ابتدا توسط روشنایی خارجی (بیرون از خانه) که حرکت را تشخیص می‌دهند کار می‌کند و سپس سیستم با استفاده از سنسورهای الکترونیکی، به صاحب خانه هشدار می‎دهد که پنجره یا درب ورودی به اجبار باز شده است. دوربین‌های امنیتی و قفل‌های دیجیتال نیز از دیگر وسایل هوشمندی هستند که می‌توانند در افزایش امنیت و ایمنی فضای داخل کمک شایانی کنند.

لوازم الکترونیکی آشپزخانه

لوازم-الکترونیکی-آشپزخانه

منبع تغذیه کلیه لوازم خانگی می‌تواند با استفاده از سیستم هوشمند کنترل شود. در یک خانه بزرگ این یک ویژگی بسیار مناسب خواهد بود، زیرا ممکن است وسایل برقی زیادی در حال کار باشند. از این رو سیستم باید دارای یک ویژگی مهم باشد، که تمام پیوندهای منبع تغذیه در خانه را جستجو کند تا مشخص کند کدام دستگاه‌ها باید روشن یا خاموش بمانند. برای مثال، چه نیازی است تلویزیون در بیشتر ساعات روز روشن باشد، و یا سیستم خنک‌سازی منزل چرا باید در تمام طول روز با یک شدت ثابت کند. خانه هوشمند ایرانی به معنای کنترل هر چه بیشتر وسایل منزل و فراهم‌سازی محیطی برای ذخیره انرژی است.

قفل هوشمند

قفل‌های هوشمند نه تنها برای امنیت بلکه برای راحتی نیز عالی هستند، غالباً به شما امکان می دهند کلیدهای فیزیکی را به طور کامل کنار بگذارید. آنچه این قفل‌ها را هوشمند می‌کند توانایی آنها در برقراری ارتباط با تلفن هوشمند از طریق Wi-Fi یا بلوتوث است. از طریق این فناوری‌ها می‌توان به طور خودکار درب را قفل یا باز کنید. قفل‌های هوشمند به انواع کارتی، بیومتریک (اثرانگشت، عنبیه چشم و تشخیص از طریق صدا) و صفحه کلید رمزدار تقسیم می‌شوند.

دوربین هوشمند

این دوربین‌ها دارای اتصالات Wi-Fi هستند و به شما امکان مشاهده و کنترل از راه دور با استفاده از گوشی همراه را می‌دهند. این دوربین‎ها می‌توانند فیلم‌های گرفته شده را برای ذخیره‌سازی در ابر (Cloud) بارگذاری کنند و نیاز به یک راه‌اندازی پیچیده ذخیره‌سازی را از بین ببرند. در هر صورت، ویژگی‌هایی که می‌خواهید به جستجوی آن بپردازید، شامل وضوح تصویر بالا، میدان دید گسترده، تشخیص حرکت و ضبط صدا است. به هر حال، دوربین‌های امنیتی می‌توانند کنترل و نظارت ایده‌آلی را برای صاحبان منازل فراهم آورند.

وسایل سرگرمی

برای یک خانه هوشمند ایرانی، ویژگی‌های سرگرمی یکی از مهم‌ترین اِلمان‌های نوآورانه جدید است که هدفش ایجاد فضایی شاد است. جنبه بسیار گسترده‌ای از ویژگی‌های سرگرمی احتمالاً توانایی پخش موسیقی در سراسر خانه است. از طریق گوشی همراه می‌توانید به سیستم سرگرمی خانگی خود متصل شوید و موسیقی مورد علاقه خود را پخش کنید. حتی می‌توانید سیستم را طوری برنامه‌ریزی کنید که با وارد شدن به خانه، موزیک پخش شود. همچنین تلویزیون‌های هوشمند به شما امکان می‌دهند از طریق برنامه‌های آنلاین به محتوا مورد علاقه خود دسترسی پیدا کنید. بیشتر این تلویزیون‌ها اکنون دارای تکنولوژی تشخیص صدا و حرکت هستند.

قطعات گرمایشی هوشمند

کاربر می‌تواند با استفاده از توابع زمان و عملکرد مبتنی بر پارامتر، گرمایش و سرمایش خانه را کنترل کند. به عنوان مثال، وقتی کاربر در حال استراحت است و یا مشغول به فعالیت می‌شود، درجه حرارت محیط می‌تواند تغییر کند. این سیستم همچنین به گونه‌ای طراحی شده است که کاملاً کارآمد و بهینه باشد، به صورتی که بتواند حدود ۱۵ درصد در هزینه گرمایش و سرمایش صرفه‌جویی کند. از آنجا که ترموستات هوشمند دارای وای‌فای (WiFi) است، می‌توانید تنظیمات مورد دلخواه خود را انجام دهید و حتی به طور روزانه یا ماهانه، گزارش مصرف انرژی دریافت کنید.

حسگر تشخیص اشیاء

هنگامی که یک وسیله نقلیه به سمت منزل شما نزدیک می‌شود، سیستم به صاحب خانه هشدار دهد. این تنها در صورت استفاده از انواع خاصی از فناوری‌های خانه هوشمند ایرانی امکان‌پذیر است. این کار با یک هدست بلوتوث بسیار خوب عمل می‌کند، زیرا سیستم ورود هشدار لازم را به صاحب خانه اعلام می‌کند. همچنین با استانداردهای بی‌سیم دوربرد مانند GSM (سیستم جهانی ارتباطات سیار) به خوبی کار می‌کند، زیرا صاحب خانه هنگام ورود شخصی به خانه می‌تواند یک پیام کوتاه دریافت کند، به ویژه هنگامی که دور از خانه است.

پرده هوشمند

دستگاه‌های کنترل از راه دور ساده‌ای وجود دارند که امکان کنترل پرده‌های خانه را فراهم می‌کنند. شما با این دستگاه‌ها و همچنین گوشی همراه، قادر خواهید بود بدون ترک صندلی خود، پرده خانه را باز کرده و یا بکشید. مانند نورپردازی، این قابلیت فقط راحتی را شامل نمی‌شود، بلکه امنیت را تحت شعاع قرار می‌دهد. اگر در تعطیلات هستید و اگر پرده‌های خانه به مدت زمان زیادی در یک حالت باشند، این به معنای دعوت علنی از سارقین است. اتوماتیک کردن این ویژگی در خانه هوشمند، به شما اجازه می‌دهد تا حتی اگر در حال کار هستید، طوری وانمود کنید که هنوز در خانه هستید.

سیستم هشدار دما

یکی دیگر از المان‌های خانه هوشمند ایرانی، سیستم هشدار دود است. این دستگاه با اتصال به Wi-Fi و امکان برقراری ارتباط و شناسایی دقیق محل آتش سوزی، می‌تواند اهالی خانه از خطر آگاه سازد. نکته بسیار خوب در مورد این زنگ هشدار این است که آن‌ها می‌توانند هشدارها را به تلفن شما ارسال کنند تا بتوانید حتی در دور بودن از خانه نیز از هرگونه مشکل مطلع شوید. همچنین می‌توانید به راحتی و در صورت هشدار اشتباه، آنها را خاموش کنید. حتی در حساس‌ترین شرایط نیز ممکن است به دلیل پخت غذا نیز سیستم به صدا در آید. پس ضروری است که دستگاه را به خوبی تنظیم کنید.


درباره‌ی ادمین

همچنین چک کنید

نکته-های-مهم-و-اساسی-برای-چیدمان-کمد-دیواری

نکته های مهم و اساسی برای چیدمان کمد دیواری

چیدمان کمد دیواری یکی از اصلی ترین تجهیزات برای دکوراسیون و نظم بخشیدن به فضاهای …