دیوار پوش آشپزخانه و انواع آن

دیوار-پوش-آشپزخانه

دیوار پوش آشپزخانه و انواع آن با هر سبک دکوراسیون داخلی خانه هماهنگ میشود و قادر است نمای خانه را به طور کلی تغییر دهد . از المان‌ های سبک های مختلف استفاده کنید و به طور کلی نمای خانه را تغییر دهید . به طور مثال دیوار پوش آشپزخانه در خانه‌ های با سبک دکوراسیون کلاسیک ایرانی باید از کاشی با طرح‌ های سنتی ایرانی باشد و یا دیوار پوش آشپزخانه در خانه‌ ای با سبک دکوراسیون داخلی مدرن میتواند از اسلب، استیل، گچ، کاغذ دیواری، ام دی اف هایگلاس، رزین و نیز متریال دیگر باشند که در ادامه به تشریح آنها میپردازیم .

دیوار پوش آشپزخانه و انواع آن

مانند هر بخش دیگری از خانه، آشپزخانه نیز نیازمند پوششی برای دیوارهای آن است . دیوار پوش آشپزخانه برخلاف سایر فضا ها باید ویژگی‌ های منحصر به فردی داشته باشد . به طور مثال باید در برابر رطوبت مقاومت خوبی داشته باشد زیرا در آشپزخانه آب و بخار آب میتواند دیوار پوش را خراب کند. دیوار پوش آشپزخانه باید مقاومت خوبی در برابر سایش، مواد شوینده و لکه مواد غذایی داشته باشد. علاوه بر این دیوار پوش آشپزخانه باید زیبا باشد تا افراد لذت ببرند . مانند هر بخش دیگری از خانه، آشپزخانه نیز نیازمند پوششی برای دیوارهای آن است .

دیوار پوش آشپزخانه برخلاف سایر فضا ها باید ویژگی‌ های منحصر به فردی داشته باشد. به طور مثال باید در برابر رطوبت مقاومت خوبی داشته باشد زیرا در آشپزخانه آب و بخار آب میتواند دیوار پوش را خراب کند . دیوار پوش آشپزخانه باید مقاومت خوبی در برابر سایش، مواد شوینده و لکه مواد غذایی داشته باشد . انواع مختلف این دیوار پوش دست مصرف کننده را باز گذاشته تا با سلیقه خود بهترین نوع آن را تهیه کند و به طور کلی نمای این فضا را تغییر دهد .

انواع پوشش دیوار

انواع-پوشش-دیوار

به طور کلی پوشش دیوار آشپزخانه‌ها را میتوان از جنس‌ های مختلفی ساخت و اجرا کرد. چوب، ام دی اف ، هایگلاس و ممبران، پی وی سی، رزین، استیل، کاشی، سنگ طبیعی، سنگ مصنوعی، شیشه، کاغذ دیواری، آینه و بسیاری متریال دیگر در اجرای دیوارپوش آشپزخانه به کار برد. شما برای ایجاد فضای زیبا تر میتوانید از انواع چراغ های دکوراتیو دیوار کوب استفاده کنید و محیط زندگی خود را خاص تر کنید .

چوب

یکی از بادوام‌ترین و قدیمی‌ترین مصالح ساختمانی در دنیا چوب است. از این ماده ارزشمند می‌توان در تولید انواع دیوارپوش آشپزخانه بهره برد. چوب به صورت خام و پولیش نخورده، چوب به صورت قطعات کوچک به هم چسبیده، چوب به طور الوار و بسیاری اشکال مختلف را می‌توان از چوب برای دیوارپوش آشپزخانه استفاده کرد که در زیر چند نمونه از آنها آورده شده است.

رزین

رزین اپوکسی نیز از جمله مواد پلیمری است که به تازگی از آن استفاده‌های زیادی در طراحی فضای داخلی می‌شود. کفپوش‌های رزین اپوکسی در انبارها، کارخانه‌ها، مهر و سالن‌های ورزشی، سرویس‌های بهداشتی مرسوم است .

به تازگی از رزین به عنوان صفحه روی کابینت و در موارد نادری به عنوان دیوارپوش آشپزخانه، استفاده می‌شود. خاصیت آنتی باکتریال، مقاومت در برابر رطوبت، ضربه، گرما و … از جمله ویژگی‌های مهم دیوارپوش و کفپوش‌های رزینی هستند. از طرفی نیز می‌توان از اشیا و تصاویر مختلف برای ساخت یک بک گراند سه بعدی نیز در تهیه دیوارپوش رزین استفاده کرد.

پی وی سی

پی وی سی نیز از جمله مواد پلیمری و پر کاربرد در صنعت ساخت‌ و ساز است. درب و پنجره و لوله‌ های پی وی سی اولین محصولات پلیمری پی وی سی بودند که وارد بازار شدند و در ادامه انواع محصولات ساخته شده با پی وی سی از جمله دیوار پوش نیز به بازار آمد. به دلیل مقاومت خوب در برابر رطوبت، حرارت و ضربه این محصولات برای اجرا به عنوان دیوار پوش آشپزخانه بسیار مناسب هستند.

آینه

آینه نیز مانند کاشی از جمله متریال پرکاربرد به منظور پوشش دیوار در ایران است که نشانه‌های آن را می‌توان در تمامی بناهای به جا مانده از گذشته‌ های دور مشاهده کرد .

درست است که در میان انواع دیوارپوش آشپزخانه، نمی‌توان اشاره مستقیمی به آینه کرد ولی در برخی ایده پردازی‌ها استفاده از آینه در آشپزخانه مشاهده شده است. کاشی‌های آینه‌ای نیز به تازگی وارد بازار شده‌اند که با ظاهر ریز و منظم‌شان ذهن‌ها را به سمت آینه کاری‌ بناهای قدیمی می‌برد .

شیشه

شیشه نیز از جمله متریال پر کاربرد در صنعت ساختمان است ولی استفاده از آن به عنوان دیوار پوش آشپزخانه کمی نادر است. البته این امر ناپسندی نیست. افرادی که به دنبال سبک دکوراسیون داخلی خاص هستند و میخواهند خانه‌ ای خاص داشته باشند می‌توانند از دیوارپوش شیشه‌ ای برای پوشش دیوارهای آشپزخانه خود بهره ببرند.

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری نیز از جمله دیوار پوش‌های پرطرفدار در بین افراد است. ظاهر زیبا و تنوع در طرح و رنگ، مقاومت در برابر رطوبت و مواد شوینده از جمله خصوصیاتی است که کاغذ دیواری را در بین انواع دیوار پوش آشپزخانه برای اجرا مناسب می‌کند. البته برای آشپزخانه باید از انواع کاغذ دیواری با پوشش پی وی سی استفاده کرد که در برابر آب و رطوبت مقاوم هستند .

سنگ

سنگ‌ ها نیز از انواع دیوار پوش آشپزخانه گران‌ قیمت و لوکس به شمار میایند ، چه طبیعی چه مصنوعی، سنگ زیبایی منحصر به فردی به آشپزخانه می‌دهند و باعث درخشش آن مانند چراغی در خانه می‌شوند. سنگ اصولاً به صورت یک تکه یا اسلب، آجری و تکه‌ای، صیقلی شده و صیقلی نشده در اجاری دیوار آشپزخانه به کار برده می‌شوند که در زری نمونه‌های آن را مشاهده میکنید .

کاشی

کاشی از مصالح که از دیر باز برای تغییر دکوراسیون آشپزخانه افراد از آن استفاده میکردند . کفپوش‌های موجود در ایران است که به دلیل موجود بودن مواد اولیه آن، صنعت کاشی سازی در سالیان اخیر با پیشرفت چشمگیری روبرو بوده است. کاشی میبد یکی از انواع کاشی‌های مرغوب است که شهرتی جهانی دارد. برای پوشش دیوار آشپزخانه کاشی را می‌توان گزینه مناسبی عنوان کرد. مقاومت در برابر رطوبت، گرما، سرما، مواد شوینده و … از ویژگی‌های بارز آن است.

البته همانطور که پیش از نیز به آن پرداخته شد، لازم نیست همه قسمت‌های دیوارهای آشپزخانه را با کاشی پوشاند. پوشاندن فضایی مانند پشت سینک ظرف‌شویی و اجاق گاز با کاشی برای محافظت از آن کفایت دارد و بقیه دیوارها را می‌توان با گچ پوشاند و با کاغذ دیواری و رنگ تزیین کرد.

استیل

استیل یکی از خاص ترین دیوار پوش ها برای آشپزخانه‌های مدرن و خاص است . شستشوی راحت، ظاهری زیبا و مدرن، عدم لک پذیری، مقاومت خوب در برابر حرارت و رطوبت از ویژگی‌های استیل است که آن را برای استفاده به عنوان دیوارپوش آشپزخانه، مناسب می‌کند. استیل را می‌توان به صورت یک تکه روی دیوار اجرا کرد یا می‌توان کاشی‌های با پوشش استیل را روی دیوار اجرا کرد که هر دو روش بسیار زیبا و مورد پسند هستند .

ام دی اف

این متریال یکی از پر طرفدار ترین ساختار ها برای پوشش دیوار هستند . امروزه با پیشرفت تکنولوژی از این ترکیب ایجاد نمای زیباتر در خانه به ویژه در آشپزخانه بسیار استفاده میشود . استفاده از ام دی اف هایگلاس و ممبران به عنوان دیوارپوش آشپزخانه در خانه‌های قدیمی که مورد بازسازی قرار می‌گیرند بسیار مرسوم است و چهره زیبا و مدرنی را به آن می‌دهد . ولی تنها ایرادی که دارد این است که در برابر حرارت ناشی از اجاق گاز مقاومت ندارد و علامت‌های سوختگی به مرور زمان روی آن‌ها ظاهر می‌شود .

لمی گلاس

لمی گلاس یکی از انواع دیوار پوش پر طرف دار در حوزه طراحی و دیزاین آشپزخانه است . به طور کلی میتوان گفت این متریال طبیعت سازگار است و آسیبی ایجاد نمیکند . در ساخت ام دی اف لمی گلاس از نوعی پلاستیک قابل بازیافت استفاده میشود . به همین دلیل باعث می‌شود تا بعدها قابلیت بازیافت داشته باشد و به چرخه‌ی تولید دوباره برگردد . این متربال مقاومت بالایی دربرابر نور خورشید دارد و با تراکم بالا ساخته میشود به همین جهت از نظر مقاوت و دوام بسیار مرغوب برخوردار بوده است .


درباره‌ی ادمین

همچنین چک کنید

نکته-های-مهم-و-اساسی-برای-چیدمان-کمد-دیواری

نکته های مهم و اساسی برای چیدمان کمد دیواری

چیدمان کمد دیواری یکی از اصلی ترین تجهیزات برای دکوراسیون و نظم بخشیدن به فضاهای …