اصول چیدمان و دکوراسیون خانه

اصول چیدمان و دکوراسیون خانه بسیار مهم و اساسی است ، شما با رعایت کردن اصول ابتدایی و مهم میتوانید محیط زندگی خود را زیباتر کنید . داشتن خانه‌ای زیبا دیگر یک رویای دست نیافتنی نیست . فقط کافی است که چند نکته را بلد باشید و در چیدمان منزل‌تان به کار بگیرید. خیلی زود متوجه خواهید شد که این تغییرات تا چه اندازه می‌توانند تاثیرگذار باشند.

اگر بخواهیم محیطی که در آن زندگی می‌کنیم و لوازمی که در آن قرار دارند را جاگذاری و چیدمان کنیم . شما قادر هستید به روش های مختلف این محیط را زیبا کنید . ممکن است بعد از مدتی که از تغییر دکوراسیون منزلمان می‌گذرد به این نتیجه برسیم که باید رنگ مبل‌ها یا پرده‌ها را تغییر دهید . به طور کلی بهتر است از اصول چیدمان و دکوراسیون خانه پیروی کنید تا محیطی زیباتر داشته باشید . در این مقاله میخواهیم اصول چیدمان و دکوراسیون فضا را برای شما شرح دهیم .

اصول چیدمان خانه

اصول-چیدمان-خانه

به طور کلی برای ایجاد نمای بهتر در خانه بهتر است از قوانین دکوراسیون و چیدمان پیروی کنیم . باید برای طراحی دکوراسیون منزل به شیوه درست وقت بگذارید . در حقیقت برای یک چیدمان اصولی و زیبا لازم است بایدها و نبایدهای طراحی دکوراسیون را بدانیم . با افزایش دانش خود در مورد اصول چیدمان و دکوراسیون شما میتوانید فضای زیباتری داشته باشید . در این مقاله اصول چیدمان و دکوراسیون خانه را برای شما شرح میدهیم ، با ما همراه باشید .

انتخاب نقطه کانونی برای خانه

هر خانه‌ای نیاز به یک نقطه‌ی کانونی دارد. نقطه‌ای که خیره‌کننده، جذاب، هیجان‌انگیز و تاثیرگذار باشد. این یکی از مهم‌ترین قوانین چیدمان منزل است. نقطه‌ی کانونی به عنوان مثال می‌تواند یک وسیله با اندازه‌ای غیر متعارف، یک تم رنگی خیره‌کننده، یک فرش با نقش و نگار افسانه‌ای، یک اثر هنری و یا یک دیوار با تزئینات منحصر به فرد باشد. نقطه‌ی کانونی منزل باید بتواند توجه شما را کاملا به خود جلب کند. این جلب توجه باید احساس مثبتی در شما ایجاد نماید، نه اینکه توجه‌تان به شلوغی و بی‌نظمی فضا جلب شود. پس حواستان باشد که در دیزاین و طرحی این فضا هرگز زیاده‌روی نکنید.

استفاده از اشکال هندسی مختلف

استفاده-از-اشکال-هندسی-مختلف

در هر یک از بخش‌های منزل همواره المان‌ها و عناصر گوناگونی با فرم‌ها و شکل‌های هندسی مختلف وجود دارند. چیدمان عناصر با فرم‌های مختلف در کنار هم می‌تواند بسیار الهام‌بخش باشد. به همین دلیل به عنوان یکی از قوانین چیدمان منزل بر آن تاکید می‌شود. مثلا قرار دادن میز گرد غذا خوری بر روی فرش گرد، استفاده از المان‌های عمودی و افقی متناسب با فضا، استفاده از عناصر مختلف با شاخصه‌های هندسی و فرم‌های مشترک و همچنین قرار دادن کاشی‌ها با اشکال متفاوت هندسی در کنار هم به نحوی که هارمونی و موزون باشد.

انتخاب وسایل تزیینی درست

این قانون یکی از قوانین چیدمان منزل است که تاثیر بسیار زیادی در زیبایی منزلتان دارد. بعضی‌ها ساعت دیواری، قاب عکس‌ها و دیوارکوب‌های زینتی خود را در ارتفاع بسیار بالایی نصب می‌کنند و فکر می‌کنند که این درست است. در حالی که نصب قاب عکس چه در ارتفاع بالا و چه در ارتفاع بسیار پایین درست نیست. بهترین و مناسب‌ترین مکان برای نصب دیوارکوب‌ها این است که آن‌ها را متناسب با نقطه‌ی دید‌تان تنظیم کنید. وقتی سرپا ایستاده‌اید بدون اینکه سر خود را بالا یا پایین بگیرید به سمت دیوار نگاه کنید و یک خط فرضی بر روی آن رسم نمایید. بهترین حالت حالتی‌ست که مرکز تابلوی شما بر روی این خط فرضی قرار داشته باشد. شما قادر هستید از چراغ های دکوراتیو برای ایجاد نمای بهتر استفاده کنید .

خرید فرش مناسب

انتخاب دقیق و هوشمندانه‌ی فرش نقش بسیار تعیین کننده‌ای در دکوراسیون داخلی خانه دارد. قرار گرفتن فرش در یک اتاق نه تنها آن‌ را جایی مناسب برای نشستن می‌نماید، بلکه بهترین راه برای افزودن رنگ، بافت و نرمی به دکوراسیون داخلی منزل نیز می‌باشد. آیا اتاق پذیرایی شما بزرگ است و دلتان می‌خواهد آن را به دو یا سه ناحیه‌ی جدا از هم تقسیم کنید؟ فرش ابزار شماره‌ی یک شما برای این کار است. پولی که برای خرید فرش می‌دهید نسبت به تاثیری که در دکوراسیون داخلی منزل تان دارد واقعا ارزشش را دارد.

حذف دیوار های اضافه

حذف-دیوار-های-اضافه

لزومی ندارد که یک مبل حتما در کنار دیوار قرار گرفته یا به آن چسبیده باشد. اگر در منزل خود فضای کافی دارید، یک متر یا دو متر مبل را با فاصله از دیوار قرار داده و به جای آن یک واحد قفسه یا کنسول را روی دیوار قرار دهید. این امر نه تنها امکان بیشتری را برای زیباسازی فضا در پشت مبل به وجود می‌آورد بلکه باعث شکسته شدن اتاق شده و می‌تواند احساس سرحال‌تر و جذاب‌تری داشته باشد.

رعایت قانون عدد فرد

برای اینکه دکوراسیون ظاهر یکنواخت و کسل‌کننده‌ای به خود نگیرد، قانون اعداد فرد را رعایت کنید. به این معنی که وسایل و اشیایی که در یک دسته‌بندی فرد مرتب شده‌اند، از لحاظ بصری نسبت به گروه‌های زوج، جذاب‌تر، به یاد ماندنی‌تر و هماهنگ‌تر به نظر می‌رسند. مثلا اگر قرار است روی یک کنسول شمع بچینید، بهتر است تعداد آن فرد باشد. البته توجه کنید که وسایل باید تقریبا شبیه به هم باشند. یعنی در عین حال که نقطه مشترکی با هم دارند، در جزئیات با هم متفاوت هستند.

ایجاد فضاهای خالی در خانه

لازم نیست تمام دیوار های خانه را بپوشانید بهتر است کمی فضا را خالی بگذارید . اگر در منزل خود فضای کافی دارید، مبل را با فاصله از دیوار قرر دهید . این امر نه تنها امکان بیشتری را برای زیباسازی فضا در پشت مبل به وجود می‌آورد بلکه باعث شکسته شدن اتاق شده و می‌تواند احساس سرحال‌تر و جذاب‌تری داشته باشد.اگر از نظر رنگی و نوع چیدمان، خانه را به صورت ماکسیمال طراحی نموده‌اید، حتما نقاطی را برای استراحت چشم نیز در نظر بگیرید. با هدف قرار دادن فضای خالی در یک اتاق، یا کم و زیاد نمودن روشنایی در مکان‌های مختلف به صورت هدفمند می‌تواند طراحی و چیدمان خانه را متعادل نماید. در خانه‌ای که در تصویر بالا مشخص است از دیوارهای سفید برای متعادل نمودن نورها و رنگ‌های موجود در فضا استفاده شده است.

رعایت تعادل در دکوراسیون

تعادل در طراحی داخلی به رعایت تساوی وزن بصری اجسام مربوط می‌شود. شما بایستی وسایل را به صورت چیدمان و دکوراسیون کنید که نگاه کردن به آن چشم افراد را خسته نکند . این تعادل نه فقط از طریق شکل اجسام، بلکه از طریق رنگ، طرح و بافت نیز حاصل می‌شود. به عنوان مثال بهتر است از یک تم مشخص برای دکوراسیون و چیدمان خانه خود استفاده کنید . رعایت کردن این اصول میتواندحس خوبی را به شما منقل کند .


درباره‌ی ادمین

همچنین چک کنید

نکته-های-مهم-و-اساسی-برای-چیدمان-کمد-دیواری

نکته های مهم و اساسی برای چیدمان کمد دیواری

چیدمان کمد دیواری یکی از اصلی ترین تجهیزات برای دکوراسیون و نظم بخشیدن به فضاهای …